Vyprané prádlo ještě nemusí být čisté. Naučte se prát tak, abyste se spolehlivě zbavili bakterií

Nepříjemný ekzém a nepohodlí v nové halence? Dost možná není na vině prací program, ale samotná pračka, ve které se přemnožily bakterie. Jak vyčistit pračku, aby byla hygienicky čistá?

Usazování nečistot v pračce

Perete ve stejném prášku jako sousedka a její prádlo na balkóně voní do širokého okolí, zatímco vaše je bez známek svěžesti? Pak může být na vině znečištěná pračka.

V pračce se po dlouhé měsíce hromadí mastnota, vlasy, zbytky jídel a jiné nečistoty. A protože nejčastěji pereme na 30 °C nebo na 40 °C a program 100 °C používáme jen minimálně (nebo vůbec), nezbavíme se bakterií například každý druhý den. Tomu se mohly těšit naše maminky a babičky při praní plen. Znečištěná pračka je pak rájem pro nejrůznější bakterie a plísně. Ty o sobě dávají vědět mírným zápachem z pračky.

Jak vyčistit pračku

Alespoň jednou za čas přidejte k pracímu prášku peroxid vodíku. Ten má desinfekční schopnost. Pračku pak zapněte na nejvyšší teplotu a vyberte program s nejdelší dobou pracího cyklu.

Tento postup praktikujte jednou za měsíc, ale lépe častěji. Proti běžnému znečištění (ne proti bakteriím) můžete použít i jedlou sodu, kyselinu citronovou nebo ocet. Mimo tyto dostupné prostředky lze samozřejmě použít přípravky na čištění pračky doporučené přímo výrobci praček.

Kompletní údržba pračky

Vyčistit buben pračky, gumové těsnění, filtr a nádoby na prášek by mělo být stejně samozřejmé, jako vyčistit umyvadlo nebo toaletu. Důkladnému čištění filtru byste měli věnovat pozornost alespoň dvakrát ročně. Je třeba filtr vytáhnout a opláchnout ho pod horkou vodou.

Jednou za čtvrt roku použijte na pračku speciální přípravek pro odstranění vodního kamene. Za vaši péči se vám pračka odmění hygienicky čistým a voňavým prádlem.

Pomohou tablety do myčky

První pomocí pro čištění pračky mohou být tablety do myčky. Dvě tablety vhoďte přímo do bubnu pračky a zapněte dlouhý program na nejvyšší teplotu. Tablety rozpustí mastnotu a zlikvidují bakterie.  

Foto: Freepik

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.