Výrobci utajují skutečnou úlohu roštu v troubě. Využít ji můžete naprosto jedinečným způsobem

Věděli jste, že rošt v troubě se dá využít i jiným způsobem, než jste zvyklí? Většinou na něj jen pokládáme plech nebo pekáč, ale jeho využití je širší. Může totiž bez problémů nahradit toaster!

Upečete více toastů než v přístroji

Možná si říkáte, proč ho využít zrovna na přípravu toastů, když máte doma speciální přístroj, který je k tomu určený.  Ten ale ve většině případů zvládne připravit pouze dva kousky pečiva najednou, zatímco rošt v troubě jich pojme mnohem více. Můžete tak připravit naráz snídani pro celou rodinu.

Jednotlivé toasty vložte mezi příčky roštu. Budou za chvilku hotové a rovnoměrně upečené. Pod toasty si dejte plech s pečícím papírem, abyste zachytili odkapávající tuk.

Správné umístění roštu

U opékání toastů je to snadné – zlatou střední cestou je prostřední příčka. Jinak je spodní rošt vhodný na dlouhé pečení, využívá se například na hutné koláče, které je potřeba řádně upéct zespoda. Střední rošt je vhodný pro přípravu většiny pokrmů a na horním je nejvíce teplo, používá se hlavně jako „grilovací“.

Foto: Shutterstock

Udržujte rošt čistý

Pokud chcete rošt používat na přímé pečení, a to ať už toastů nebo masa, měli byste ho neustále udržovat čistý. Optimální je ho jednou za čas důkladně ho vyčistit ve vaně. Ponořte ho do horké vody, přidejte saponát a jedlou sodu. Po hodině by měla špína snadno pustit a vy ho pak jen dočistíte. Je důležitá i celková péče o troubu. Minimální pozornost byste jí měli věnovat po každé pečení.

Nejlépe se čistí těsně po vychladnutí, ještě dokud je mírně teplá. V takovém případě je dostačující teplá voda s citrónem nebo saponátem. Citrón zabírá i na mastnotu – pokud se chcete zbavit mastných skvrn, vložte do trouby pekáč s horkou vodou a šťávou z citrónu. Troubu zapněte na 160 ° a po 15 minutách vypněte. Mastnota se uvolní a vy ji pak snadno setřete hadříkem.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Aster
Aster
1 rok

Koukám, že zdejší autoři spotřebují na čištění domácnosti několik kg sody, pár litrů octa a asi vagón citronů – tož to se vyplatí 😀