Vyrobte si vlastní čistič podlah. Není toxický jako ty kupované a čistí mnohem lépe

Podlahy v domácnosti dostávají často pořádně zabrat a není snadné udržet je v čistotě, zvlášť pokud máte malé děti nebo domácí mazlíčky. Obvykle nás to stojí spoustu času, energie a také peněz, které musíme vynaložit na čisticí prostředky. Co si proto raději vyrobit vlastní čistič z ingrediencí, které máte doma? Je to jednoduché a navíc ekologické.

Jednoduše a bez chemie

V obchodech seženete spoustu čisticích prostředků určených speciálně na podlahy. Jejich nevýhodou je, že obvykle obsahují chemické látky, které škodí jak našemu zdraví, tak životnímu prostředí. Podílejí se na znečišťování vzduchu a tím můžou uškodit zejména alergikům a astmatikům.

Domácí čističe jsou naproti tomu zdraví neškodné a kromě toho šetří vaši peněženku. Zkuste následující návod a uvidíte, že budete spokojeni.

Univerzální čistič

Tento čistič bude fungovat na většinu podlah – linoleum, dřevo, dlaždice, vinyl nebo laminát. Opatrnější byste měli být pouze u mramorových či žulových podlah, protože ty by mohl ocet poškodit.

Co budete potřebovat:

  • 2 šálky teplé vody
  • ½ šálku octa
  • ¼ šálku lihu
  • 3 kapky tekutého přípravku na nádobí (ujistěte se, že neobsahuje žádné antibakteriální přísady, zvlhčovače nebo kyslíkové bělidlo)
  • 5 – 10 kapek esenciálního oleje dle vašeho výběru

Všechny ingredience smíchejte a nalejte do láhve s rozprašovačem. Nastříkejte na podlahu a setřete mopem. Z podlahy tak odstraníte většinu skvrn a navíc bude díky esenciálnímu oleji krásně vonět.

Pokud přidáte jedlou sodu, dosáhnete ještě většího čisticího účinku. Podlahu je však poté potřeba setřít ještě čistou vodou, aby na ní nezůstaly šmouhy. Čistič můžete používat i na kuchyňskou desku nebo vybavení koupelny.

Foto: Shutterstock

Čistič na dřevěnou podlahu

Na dřevěnou podlahu můžete vyzkoušet také speciální čistič z následujících ingrediencí:

  • 3,5 litru horké vody
  • ¾ šálku olivového oleje
  • ½ šálku citronové šťávy

Vše smíchejte v kbelíku a podlahu vytřete mopem. Horká voda a citronová šťáva se postarají o čistotu, zatímco olivový olej o lesk. Vaše podlaha bude vypadat jako nová.

Foto: Shutterstock, zdroj: Tipsbulletin

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments