Vyrobte si vlastní tablety do myčky. Stojí pár korun a nádobí opravdu vyleští

S ekologickou osvětou se naskytl trend zvaný no toxic domácnost, tedy netoxická domácnost. Ekologicky nezávadné čisticí prostředky ale mohou stát nemalé peníze, proto se vymýšlí způsoby, jak ušetřit jak svoji peněženku, tak naši planetu zemi.

Budou domácí tablety opravdu fungovat? Nejlevnější kupované tablety jsou vyrobené z pracího prášku. Dále v sobě mají účinné látky na desinfekci, změkčení vody, odstranění vodního kamene, bělení.  

Domácí tablety do myčky

Domácí tablety do myčky jsou složeny z přírodních látek, které zaručí stejné výsledky.

Seznam surovin

  • 100 g prací sody
  • 100 g jedlé sody
  • 50 g kuchyňské soli
  • 50 g kyseliny citronové

Postup:

Množství nemusí být naměřené na gram přesně. Pokud se vám nechce vážit, stačí měřit po dílech, kelímkách. Všechny suroviny smíchejte. Nejdřív nasucho, a poté přidejte trochu vody. Rozdělte do silikonové formy na led a nechte uschnout. Kostky vám poté půjdou jednoduše vymáčknout. Ty následně uložte nejlépe do skleněné dózy.

Lešticí účinek vám zajistí kyselina citronová. Rozpusťte 50 g kyseliny citronové ve vodě a přidávejte do myčky.  Jestliže vám nevadí, můžete použít vinný či jablečný ocet.

Foto: Shutterstock

Tablety s boraxem

Druhá možnost tablety s boraxem s kyselinou citronovou.

Seznam surovin

  • 75 g uhličitanu sodného
  • 100 g boraxu
  • 250 g magnesia
  • 20 g kyseliny citronové

Postup

Smíchejte uhličitan sodný, borax a magnesium. Kyselinu citronovou rozpusťte ve vodě a opatrně smíchejte s ostatními surovinami. Roztok vlijte do směsi pomalu, postupně. Ingredience spolu budou navzájem reagovat. Poté vyrobte tablety stejně, jako předchozím způsobem. Pokud budete pěchovat formičky od ledu ručně, budou zapotřebí rukavice.

Tento způsob je o něco náročnější i co se výběru surovin týče. Zato obsahují efektivní látky pro účinné mytí a lesk nádobí i bez žádné chemie navíc.

Foto: Shutterstock, zdroj: Kidspot

Autor: Martina Hokszová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments