Vysoký cholesterol prozradí rychlý test na ruce. Pokud se potvrdí, jednejte rychle, jinak oslepnete

Vysoký cholesterol je velmi zrádný. Kromě toho, že dlouho vůbec nebolí a nijak se neprojevuje, může vést k velmi závažným důsledkům. Kromě často zmiňovaného infarktu nebo mozkové mrtvice je to například trvalá ztráta zraku v důsledku retinální arteriové okluze.

Blokáda v oční sítnici

Mělo by být samozřejmé nechat si hladinu cholesterolu pravidelně kontrolovat, abyste předešli vážným problémům. Mnozí to ale z různých důvodů nedělají. A tak je třeba znát alespoň příznaky, které značí, že už je opravdu zle.

Podle studie publikované v časopise Science Daily vede vysoký cholesterol velmi často k onemocnění týkající se očí, což mnoho lidí vůbec neví. “Retinální arteriová okluze je náhlou blokádou v sítnicové tepně, která v konečném důsledku vede ke ztrátě zraku,” uvedl lékař Luke Pratsides pro server Express.

Způsobuje ji embolus, tedy kus cholesterolového tuku, který putuje krevním řečištěm z jiné části těla a zasekne se v sítnicové tepně. Tím dojde k blokaci přívodu kyslíku skrz tepnu, což následně způsobí ztrátu zraku,” vysvětlil lékař. Vzhledem k tomu, že retinální tepny patří mezi nejmenší v celém těle, stačí jen malá sraženina, která obvykle vychází z tučného plaku, jenž se buduje v tepnách.

Foto: Shutterstock

Vyzkoušejte jednoduchý test

Mezi rané příznaky retinální arteriové okluze patří zmodralý kruh okolo rohovky, který značí vysoké zásoby cholesterolu. To platí také o xanthelasmě, což jsou pro změny žluté hrudky okolo očí.

Lékař nicméně poradil, jak si doma ověřit, zda vás tento stav nepotkal. “Pokud nedokážete správně spočítat prsty na své ruce kvůli špatnému zraku, je to velký indikátor,” uvedl Jeff Foster. “V žádném případě to neignorujte a zavolejte pomoc, hrozí vám totiž trvalá ztráta zraku.

Míra ztráty zraku je dána především tím, v jakém místě k blokádě sítnicové tepny došlo. Lékaři v každém případě doporučují snížit hladinu cholesterolu, což nejsnáze učiníte tak, že významně omezíte konzumaci jídel bohatých na nasycené tuky, jako jsou mléčné či jiné živočišné tuky, nebo zpracované maso. Zároveň byste neměli kouřit a pít alkohol.

Foto: Shutterstock, zdroje: Express, ASRS

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Renata
Renata
2 let

5. Na druhý taky 5. Tak dobrý.

Mirek
Mirek
2 let

Už z mnoha studií je známý fakt, že cholesterol ve stravě NEROVNÁ SE cholesterolu v krvi. Stravou téměř nelze ovlivnit, snad jen u velmi obézních pacientů, tam ale spíše pomůže celková redukce váhy.

Iris
Iris
2 let
Reply to  Mirek

Máte pravdu – a také u těch, kteří mají vysoký cholesterol podmíněný geneticky.