Vysoký tlak je extrémně nebezpečný. V určitém věku začne zmenšovat mozek a vede k demenci, zjistili vědci

Vysokým krevním tlakem trpí pouze osoby v seniorském věku nebo obézní lidé. Bohužel toto tvrzení už dávno neplatí. Vysoký krevní tlak bývá naměřen i u osob před čtyřicítkou. Na vině je vysoká hladina stresu a špatný životní styl. Riziko stařecké demence a infarktu narůstá.

Vysoký krevní tlak v nízkém věku

Vysoký krevní tlak vnímáme téměř jako nezbytnou součást stáří a mnohdy se ani nepozastavíme nad množstvím rizik, které se k vysokému krevnímu tlaku váží. Přitom je to právě vysoký krevní tlak, který je nejčastější příčinou kardiovaskulárních onemocnění s možným následkem náhlého úmrtí.

Osoby okolo třicátého nebo čtyřicátého roku života si údaje o vysokém krevním tlaku zpravidla nesledují. Právě u nich může vysoký krevní tlak poškozovat vnitřní orgány po desítky let.

Foto: Shutterstock

Výsledky vědeckých studií

Studie potvrzují, že vysoký krevní tlak v mládí přispívá k rozvoji stařecké demence. Dle výsledků mají mladší osoby s vysokým krevním tlakem až o 60 % vyšší pravděpodobnost, že onemocní stařeckou demencí. Referenční skupina také vykazovala zmenšení mozku. Jednalo se o osoby do 35 let věku, které trpěly vysokým krevním tlakem. Později bylo prostřednictvím magnetické rezonance zjištěno zmenšení mozku a u velkého počtu z nich propukla stařecká demence.

Tlakoměr do každé domácnosti

Vyšší nároky v práci, touha skloubit profesní a osobní život, zájem o řadu volnočasových aktivit nebo doplňování vzdělání. To vše je dnes součástí života a vede u lidí k pocitu, že musí nutně zvládnout veškeré zmiňované a být dokonalí ve všech oblastech.

Přemíra stresu je přímou příčinou vysokého krevního tlaku. K tomu připočtěte nezdravé stravování a minimální pohybovou aktivitu a recept na vážné zdravotní komplikace je hotov.

I mladší osoby by si měly pravidelně kontrolovat hodnoty krevního tlaku a nevynechávat preventivní prohlídky u lékaře. Jak již bylo zmíněno, vysoký krevní tlak zužuje životně důležité tepny a (mimo jiné) urychluje nástup demence. Jakmile zaznamenáte vysoké hodnoty krevního tlaku, okamžitě navštivte lékaře.

Foto: Shutterstock, zdroj: DailyMailOnline.co.uk

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments