Začala jsem na topení dávat bobkový list. Fígl ze západu šetří velké peníze

Jak si provonět dům a pročistit v něm vzduch a zároveň neutratit skoro nic? Na tuto na první pohled zákeřnou otázku vám dáme velmi jednoduchou odpověď v dnešním článku.

Aromaterapie ve vlastní domácnosti

Lidský čich je velmi citlivý smysl, který často ani nedoceňujeme. Různé vůně, především ty přírodní a bylinné, mohou výrazně ovlivnit to, jak se právě budeme cítit.

Aromaterapie se používá již celá staletí ke zklidnění, pro lepší spánek nebo i pro léčení různých zdravotních neduhů. Můžeme pálit rovnou celé bylinky či rostliny nebo pálit vonné oleje či vpouštět do místnosti vonné kouře nebo páry.

V domě, kde bude vzduch provoněný a pročištěný vůni bylin se vám bude snadněji dýchat, lépe spát a zkrátka pohodověji žít.

V domácnostech se nejčastěji používá vůně levandule, šalvěje či citronová tráva.

Bobkový list na topení

Tím úplně nejjednodušším způsobem, jak si provonět dům či byt, je položit pár kusů bobkového listu přímo na topení. Pokud topení topí jen mírně, můžete ho položit přímo na radiátor, jestliže jede na plný výkon, raději ho podložte něčím nehořlavým a nechte jen zahřívat. Bobkový list můžete také například pálit v aromalampě podobně jako jiné byliny.

Vůně bobkového listu působí antistresově; jeho užívání (například ve formě odvaru) navíc může dobře působit na trávicí soustavu a ulevit od otoků či některých problémů s pohybovým aparátem. I pro vnitřní použití platí, že zklidňuje a pomáhá odbourávat stres.

Domácí bylinky

Dům si můžete velmi jednoduše provonět i tím, že si budete doma pěstovat bylinky, které pak třeba zúročíte v kuchyni. Skvěle se bude hodit máta, meduňka, tymián nebo rozmarýn – budou vám krásně vonět v místnosti a potom s nimi připravíte úžasné speciality. Řada z těchto bylinek navíc odpuzuje hmyz, takže se vám v létě nedostane do domu tolik nezvaných návštěvníků.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Chřenovák
Chřenovák
1 měsíc

Terezo asi jsi včera pěkně zahulila s Bartošem 😂