Začali čistit Českou televizi. Slavný moderátor okamžitě skončil. Už toho bylo dost

Dlouhou dobu se to zdálo zcela nemyslitelné, ale pořádky v České televizi se skutečně začaly měnit. Z dnešního pohledu už je jasně patrné, jak moc se bývalému řediteli Petru Dvořákovi podařilo toto veřejnoprávní médium zakonzervovat. Na klíčových pozicích seděli neustále ti samí lidé, a to jak ti, kteří vystupovali na obrazovce, tak ti, kteří připravovali vše kolem programu.

Diváci už to nechtějí

Česká televize se tak stala svého druhu skanzenem a podle některých dokonce chráněnou dílnou, kde si dotyční mohli dělat, co se jim zamanulo. Například natáčet tendenční reportáže jako Nora Fridrichová nebo si zvát neustále ty samé hosty a na další doslova kašlat, jako třeba Václav Moravec.

Když nastoupil do svého křesla nový generální ředitel, bylo jasné, že se něco musí změnit. Důvěra lidí v ČT totiž dramaticky sledovala a mnozí se od ní odcizili natolik, že mají potřebu se vůči ní vymezovat a vůbec nechtějí platit koncesionářské poplatky.

Právě tam je určité jádro problému. Lidé nemají možnost televizi odhlásit a přestat platit. Pakliže by tak činili, vytvořilo by to na vedení tlak, aby zaměstnanci začali dělat svou práci vyváženě a kvalitně, což se nyní neděje. Je to každopádně ke zvážení, zda takový model nezavést.

Foto: Český rozhlas

Takhle to dál nešlo

Přeci jen se ale věci mění k lepšímu. Jeden z nejkritizovanějších moderátorů České televize, kterým byl Jakub Železný, před koncem roku skončil ve všech pořadech, které moderoval. Šlo o Události a Události, komentáře. Nový ředitel Jan Souček ostatně s jeho prací vyjádřil nespokojenost už když do funkce nastupoval.

Nakonec bylo vše postaveno tak, že Železný si svůj konec naplánoval. Jde však pravděpodobně jen o to, dát mu po letech služby možnost skončit alespoň trochu důstojně, i když všichni vidí, že by na obrazovce stejně nevydržel.

Vlajkovým pořadům České televize každopádně mimořádně prospělo, že do nich vstoupily nové tváře a že už nepůsobí jako nějaký elitářský klub, do kterého mohli vstoupit jen ti nejprověřenější s těmi “správnými” názory.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
33 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jarda
Jarda
5 měsíců

Díky za pomoc,protože jaho program byl vlezlý a servilní snad bude líp chybro odstup a nestrannost, jeho servilnost vůči vládě byla frustrující

Roman
Roman
5 měsíců

Já se v Medlánkách potkal s redaktorů černých ovčí prosím o ochranu určitě to souvisí i s klanovicemi, potkal jsem zde zrzaveho kluka z pražské školy na Štědrý den

Martin
Martin
5 měsíců

Achjo.
Nedůtklivost těch, kteří hlásají že ČT je ve zpravodajství tendenční, je….no těžko pochopitelná.
Zato Prima s “uhrančivým” Zemanem (pardon – urážejícím), Nova se svým vlezdozadkovstvím Babišovi….to je jiná.
Obě TV naprosto neutrální a nestranné!
Neměli byste se prosím probudit?
Můžete kritizovat chyby ale tendence všech 3 TV je v CZ naprosto jasná.

Radek
Radek
5 měsíců
Reply to  Martin

Přesně.

Miroslava Ryšavá
Miroslava Ryšavá
5 měsíců
Reply to  Martin

Naprosto přesně řečeno, já téměř výhradně sleduji pouze programy ČT.

Jarda
Jarda
5 měsíců
Reply to  Martin

Chudák tvije duše

Petr
Petr
4 měsíců
Reply to  Martin

No pro mne je jasné, že pokud veřejnoprávní televize má povinnost nechat zkontrolovat diváky.
Pokud se Záruba chlubí kolik má peněz na Twitteru, od olympiády se na ČT nedívám.
Ještě něco. Pokud někdo má hovory s lidmi, kteří na ČT neuvidím, musíte se naučit chodit tam kde jsou.
Pokud máme sekulární společnost, tak by to mělo platit i pro ateisty. Není třeba Halík, aby osočoval 80% diváků, protože o něj nestojí.

Libor
Libor
5 měsíců

Tady v bendostánu se lidé musí spojit, mluvit spolu, začít uklízet od obcí, starostů které lidé znají, chodit ke všem volbám všichni aktivisté, ekologové, Grety, vědci, sportovci, ženy, mladí, staří, rockeři vzpomenout na heslo Make Love not War ! Podepište petici Voda je život, seznamte se s Holešovskou výzvou, přijďte ke všem volbám, nevynechat žádnou příležitost řict mafii a dost ! Jako na Islandu kde ty šmejdy a parazity vyhrali i s jejich mafiánskou ,stavební krizi’ kterou rozvezli po světě 2008, a jsou v desítce nejbohatších zemí. Nevolte mafii která po rozvratu v roce 89 kdy soudruzi soukmenovci převlékli kabáty… Číst vice »

Miroslava
Miroslava
5 měsíců

Článek redaktorky Štěpánkové mě přiměl po mnoha letech připojit do diskuze svůj názor. Za působení exředitele Dvořáka jsem začala opět pravidelně sledovat Českou televizi, a to si myslím, že jsem náročný divák.
Pánové Železný a Moravec jsou špičkoví moderátoři, proto zůstávali na svých pozicích, nebyl, kdo by je adekvátně nahradil.
Články redaktorky Štěpánkové už nebudu nadále číst, jsou zavádějící.

Karel
Karel
5 měsíců
Reply to  Miroslava

Naprostý souhlas

Eva
Eva
4 měsíců
Reply to  Karel

Nesouhlas.

Eva
Eva
4 měsíců
Reply to  Miroslava

Nesouhlasím s vámi. Miroslav

Milada Beránková
1 měsíc
Reply to  Miroslava

Naprostý souhlas.

Karolína
Karolína
5 měsíců

ČT mě vadí s neustálým tlakem o jedné věci mluvit…. Máte slovo, otázky Václava Moravce a Sama doma, na ČT 24 to samé.Ted vidíme pana Moravce dvakrát. Za to máme platit??
ČT art litují děti sou jako na kolotoči pořád ty samé programy aby jsme neřekli tak tam v noci dají něco o hudbě. Pán ředitel vidí co třeba teď je za pořad.Hnusny Starý silvestr a chce platit? Za co.

Miroslav
Miroslav
5 měsíců

Na ostatních stanicích, byť jsou stejně tendencni s vládou už to malinko pochopili a zvou i opozici,ale skáčou jim neustále do řeči a preferují kecy vládních politiků.to na ČT si furt myslí a jednaj dle vlády….

Lubomir
Lubomir
4 měsíců
Reply to  Miroslav

Tendenční s vládou? Raději poslouchat 3x denně názory mající hlavu a patu, názory podložené fakty než žvásty, pololži, vyložené lži, demagogii prospěchářských gaunerů sekty anonistů založené odporným STBáckým podvodníkem, lhářem a zlodějem Burešem, jehož vlastní syn jej před celým národem označil za zrůdu. Kecy manekýny Schillerové, křivozuba Havlíčka, kremeloida Vondráčka, …… atd. je to nejhorší co se v TV objevilo po éře Jakeše, Bilaka,Indry & company. A o Pitomiovi a jeho bandě SPD se raději zmiňují jen na okraj. Z těch fekálií, které se jim řinou z hub (úst – se mi příčí napsat) se mi obrací žaludek.