Začalo schvalování “klasické” vakcíny Valneva. V Česku ale zřejmě nebude

Evropská léková agentura (EMA) dnes informovala o tom, že začala přezkoumávat novou vakcínu proti nemoci covid-19 od společnosti Valneva. Do ní přitom vkládají mnozí naděje v tom smyslu, že by mohla k očkování přesvědčit i ty, kdo se dosud zdráhali, a to kvůli nedůvěře v inovativní mRNA vakcíny od společností Moderna či Pfizer, případně vektorové vakcíny AstraZeneca a Johnson and Johnson.

Osvědčená technologie

Vakcína od francouzské společnosti Valneva je z tohoto pohledu “zastaralá”, tedy funguje na bázi jako řada očkovacích látek, které jsou již na trhu, jako například proti žloutence či klíšťové encefalitidě. Tato vakcína obsahuje usmrcený virus doplněný o látky posilující imunitní odpověď.

Když je člověku podána tato vakcína, jeho imunitní systém identifikuje inaktivovaný virus jako cizorodou částici a vytvoří proti němu protilátky. Pokud se později očkovaná osoba dostane do kontaktu se skutečným virem SARS-CoV-2, imunitní systém virus rozpozná a bude připraven se mu bránit,” informoval na svých webových stránkách o této vakcíně Státní ústav pro kontrolu léčiv.

Foto: Shutterstock

Česko vakcínu neobjednalo

Dosavadní studie naznačují, že vakcína Valneva spouští dostatečnou produkci protilátek a může tak před nemocí covid-19 ochránit. V rámci procesu “rolling-review” bude EMA průběžně hodnotit přicházející výsledky a podklady, aby následně rozhodla o možnosti předložit formální žádost k registraci vakcíny. “I když EMA nemůže předvídat délku posouzení, vyhodnocení případné žádosti by mělo trvat kratší dobu než obvykle právě kvůli průběžnému hodnocení,” uvádí SÚKL. Proces zabere zřejmě několik měsíců.

I pokud by byla vakcína Valneva pro použití v Evropské unii schválena, v České republice se zřejmě první várka neobjeví. “Česká republika se k nákupu očkovací látky Valneva nepřipojila, stejně tak jako řada dalších států. Smlouva s výrobcem byla uzavírána jako poslední, v okamžiku, kdy již ČR má závazně objednáno dostatečné množství vakcín, mezi nimi i tradiční proteinové vakcíny Novavax a Sanofi,” informovala mluvčí ministerstva zahraničí Martina Čovbanová pro idnes.cz.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments