Záchod mám naštelovaný tak, že spotřebuju jen polovinu vody. Šetřím tak tisíce korun každý rok

Posledních několik let neustále slyšíme z rádia nebo čteme články o tom, jak jsou u nás kritické stavy podzemních vod. Jak klesají hladiny řek. Protože v zimě málo sněží a v létě málo prší, voda se nestíhá obnovovat. A když se situace zlepší, nebývá to na dlouho.

Šetřit vodou je nutné

Tyto informace každému napovídají, že šetřit vodou je důležité a začít můžeme právě u sebe a své rodiny. Je nepopiratelnou pravdou, že nejvíce vody v domácnostech spotřebují záchody. Jedná se až o 34 % veškeré naší spotřeby. Proto je možná na místě začít se po úsporách poohlížet právě tam.

V 1. řadě zkontrolujte, jestli vám záchod neprotéká. To je často patrné na první pohled a někdy i poslech. Pokud si ale nejste jisti, vyzkoušejte malý trik. Do nádržky přidejte nějaké transparentní potravinářské barvivo a alespoň ½ hodiny nesplachujte. Pokud bude po té době voda v míse obarvená, víte, že máte problém, který je potřeba odstranit.

Na trhu už je samozřejmě k dispozici dostatek záchodů, u kterých můžete zvolit množství splachované vody jednoduchým výběrem tlačítka. U těch starších ale takový výběr není a na jedno spláchnutí odteče až 12l litrů, přestože by jich stačilo jen 5 – 7. Pokud si toto množství vynásobíte počtem členů rodiny a sečtete za jediný měsíc, možná taková spotřeba ohromí i vás samotné.

Existuje několik tipů, jak toto množství snížit, aniž byste museli rozkopávat místnost a měnit mísu. Například můžete do nádržky vložit PET lahev naplněnou vodou, která zabere místo, do kterého by jinak natekla další voda.

Možná je chyba v plováku

Nebo můžete seřídit plovák v nádrži. Není to nic náročného a zvládne to i nepříliš zdatný nadšenec. Nejprve musíte odstranit kryt nádržky a potom zkontrolovat, kam až sahá voda v ní. Měla by se pohybovat v rozmezí 2,5 – 5 cm pod okrajem přepadového otvoru.

Potom zkontrolujte nastavení plováku. Je-li příliš vysoko, bude zbytečně vysoko sahat i voda v nádržce. Dobrá ale samozřejmě není ani situace, kdy je plovák příliš nízko. Nádržka se v tom případě naplní vodou nedostatečně a ta pak nemusí stačit k spláchnutí obsahu mísy. Pokud jste nuceni splachování opakovat, opět se jedná o zbytečné plýtvání.

Zjistíte-li, že je potřeba nastavení plováku upravit, nejprve vypněte vodu. Potom uvolněte spojení mezi plovákem a ventilem a plovák posuňte podle potřeby nahoru nebo dolů. Umožní vám to otáčení šroubu doleva nebo doprava. Nakonec plovák opět připojte k ventilu a můžete znovu zapnout vodu. Víko vraťte na své místo a můžete celé své snažení otestovat.

Pouhou takovou nenáročnou úpravou můžete ušetřit až 30 % zbytečně spláchnuté vody. A za to vám poděkuje nejen životní prostředí, ale i vaše peněženka.

K pochopení celého procesu vám pomůže následující video

youtube

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments