Zahrádkáři varovali před lidovým hnojivem. Umí prý zázraky, ale místo toho vám zlikviduje zahradu

Pokud rádi zahradničíte, je přirozené, že se těšíte na bohatou sklizeň plnou šťavnatých a sladkých plodů. Chcete-li dosáhnout úspěchu, jste připraveni vyzkoušet všechno. Pro rostliny je k zakořenění, olistění, kvetení a plodům potřebná dostatečná výživa. Některé typy cukrů mohou být také prospěšné pro růst. Ale buďte opatrní při výběru metody hnojení – můžete ohrozit své rostliny v jakékoli fázi jejich růstu.

Cukr

Cukr může být jedním z prvků, které rostlina potřebuje. Měli byste ovšem vědět, jak ho používat. Přidáním cukru do vody na zalévání můžete ovlivnit schopnost rostlin absorbovat vlhkost. Tato metoda může být vhodná pro řezané květiny, které uvadají, ale pro zdravé rostliny rostoucí na zahradě může mít katastrofální dopad.

Cukr k rajčatům? Chyba!

Existuje mýtus, že díky cukru budou rajčata sladší. Tato teorie se podobá představě, že pěstováním bazalky poblíž rajčat může bazalka ovlivnit jejich chuť – to je zčásti fakt. Ale co se týče cukru, to neplatí. Kořeny rajčat nejsou schopny absorbovat molekuly cukru, takže cukr se nemůže dostat do plodů.

Cukr ve vodě na zalévání

Přidávání cukru do zalévací vody může také podporovat růst mikrobů, což může být pro rostliny prospěšné. Bohužel příliš mnoho mikrobů může vést k růstu nebezpečných hub a bakterií, které mohou úrodu zničit.

Foto: Shutterstock

Jaké hnojivo rostliny potřebují?

Rostliny potřebují hlavně draslík, fosfor a vápník. Je důležité, aby tyto prvky byly přítomny ve správném poměru. Můžete si vybrat mezi kupovanými hnojivy, nebo si můžete připravit vlastní postřik. Neváhejte využít výživu z droždí, která může být pro vaše rostliny velmi prospěšná.

Výběr správného hnojiva je klíčový pro zdravý růst a úrodu vašich rostlin. Lidové metody a domácí recepty mohou být lákavé, ale je důležité si uvědomit, že ne vše, co se zdá být přirozené nebo bezpečné, skutečně rostlinám prospívá. Experimentování s různými metodami a přístupy je samozřejmě součástí zahradničení, ale vždy je důležité dělat to s ohledem na potřeby konkrétní rostliny a vědecké poznatky v oblasti zahradnictví.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments