Zákaz konzumace těchto těstovin v Česku. Obsahují látku, která se vám nesmí dostat do těla

V České republice nedávno došlo k odhalení prodeje nebezpečných těstovin značky “Red Drago Longlife Noodle”. Tento produkt obsahoval zakázané barvivo, které může mít negativní vliv na zdraví spotřebitelů. Inspekční orgány proto vyzvaly veřejnost, aby tento produkt nekonzumovala a vrátila jej zpět do obchodů.

Obsah nežádoucích látek

Těstoviny “Red Drago Longlife Noodle” byly testovány Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí, která v nich objevila tartrazin (E102). Tartrazin je syntetické barvivo běžně používané v potravinářském průmyslu, avšak v ČR je jeho použití v určitých produktech, jako jsou těstoviny, zakázáno kvůli možným alergickým reakcím a dalším zdravotním rizikům.

Opatření a doporučení

Spotřebitelé, kteří mají doma zmíněné těstoviny, by měli produkt buď vyhodit, nebo vrátit do prodejny, kde jej zakoupili, a požadovat vrácení peněz. Obchody byly také upozorněny, aby tyto těstoviny stáhly z prodeje a zajistily, že další produkty podobného typu neobsahují nežádoucí látky.

Foto: Potraviny na pranýři

Detailní pohled na tartrazin

Tartrazin, známý také jako E102, je žluté barvivo, které se může nacházet v mnoha potravinách a nápojích. Jde o látku, která může vyvolat alergické reakce, zejména u lidí citlivých na aspirin. Některé studie navíc naznačují možné spojení s hyperaktivitou u dětí. Tartrazin byl v minulosti častěji používán, avšak díky zdravotním obavám bylo jeho použití v mnoha zemích omezeno nebo regulováno.

Případ těstovin “Red Drago Longlife Noodle” připomíná důležitost pečlivé kontroly potravinových produktů jak ze strany výrobců, tak ze strany kontrolních orgánů. Spotřebitelé by měli být vždy ostražití a informovat se o složení produktů, které konzumují. Tento incident slouží jako připomenutí, že regulace potravinářského průmyslu je klíčová pro ochranu veřejného zdraví.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments