Zamaštěné čudlíky na sporáku vyleštím za 5 minut. Po speciálním postupu vypadají jako nové

Knoflíky na sporáku jsou špinavé snad neustále. A často se na ty čisté stačí podívat z jiného úhlu a je vidět, že by přece jen potřebovaly umýt. Jak na to? Ať jsou vaše knoflíky nerezové nebo z umělé hmoty, určitě jsou odnímatelné.

Soda, ocet a kartáček na zuby

Vytáhněte je tedy ven, dávejte ale pozor, aby byly v poloze vypnuto. Namočte je na pár minut do teplé mýdlové vody a očistěte jemným kartáčkem na zuby. Nepoužívejte drátěnku ani žádné abrazivní prostředky, mohli byste je podřít. Pro knoflíky, které nejsou znečištěné příliš, by měla taková kúra stačit. Jsou-li na nich ale nánosy mastnoty větší, bude zapotřebí jim věnovat i větší pozornost.

Jako v mnoha dalších případech vás zachrání soda, která je takřka univerzálním čističem. A také ocet. Knoflíky namočte na pár minut do octa, který působí jako odmašťovadlo, následně je vyndejte a posypte zlehka sodou. Opět jemným zubním kartáčkem krouživými pohyby veškeré nánosy špíny a mastnoty odstraňte. Kartáček se vejde do všech skulin a záhybů a pomůže vám vyčistit knoflíky tak, že budou vypadat opět jako nové. Soda navíc dokáže vybělit i případné zažloutnutí vašich umělohmotných čudlíků.

Zkuste peroxid nebo hořčičné semínko

Smíchejte 2 lžičky jedlé sody s 3% peroxidem vodíku na řidší pastu, tu naneste na knoflíky a nechte 5 minut působit. Potom vše i s nečistotami setřete papírovou utěrkou a opláchněte.

Tuky dobře rozpouští i citronová šťáva, takže takový rychloúklid může vypadat i tak, že rozkrojíte citron, vymačkáte ho do misky a knoflíky opět otřete v něm namočeným kartáčkem.

Je-li špína a mastnota zaschnutá, pomůže vám s jejich odstraněním opět ocet, jedlá soda, kyselina citronová nebo hořčičný prášek. Toho rozpusťte polévkovou lžíci ve 2 dcl vody, naneste na knoflíky a nechte působit. Následně omyjte a otřete. Stejně tak můžete použít i tabletu do myčky, rozpuštěnou ve vodě na řídkou kaši a nanesenou na povrch knoflíků.   

Nebo je dejte do myčky

Nechce-li se vám touto činností ztrácet čas, vložte je do myčky a nechte projít celým mycím cyklem spolu s nádobím. Budou jako ze škatulky. Jen počítejte s tím, pokud jsou na nich nějaké popisky, že mohou častějším mytím v myčce zmizet.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments