Zásadní změna pro důchodce v Česku. Mají o sebe postarat sami, stát je nechá na holičkách

Nějakou dobu to skutečně vypadalo tak, že by se situace důchodců v České republice mohla kontinuálně zlepšovat. A to až do takového stavu, kdy by si mohli říct, že jsou na tom podobně jako jejich kolegové z Německa. Ti mají totiž pověstný vysoký důchod, díky kterému nemusí řešit životní náklady a celou zimu tráví klidně někde v teple ve Španělsku, jelikož jim penze stačí k tomu, aby si tam pronajali apartmán nebo dokonce nějakou tu vilku.

Vývoj není dobrý

Pravdou je, že za posledních 10 let se v otázce důchodů udělal skutečně velký pokrok a penzisté si významně polepšili. Jak se teď ale ukazuje, bylo to na úkor budoucnosti. Už teď je jasné, že oč lépe se mají dnešní důchodci, kterým už to nikdo nevezme, o to hůře se budou mít ti budoucí. Paradoxně jsou to ti, kdo platí dnešní vysoké penze. Nespravedlnost? Zcela určitě.

Pokud totiž poměříme důchod vůči průměrné mzdě, bude už to v příštích letech a desetiletích jen horší. Jinak to ani být nemůže, jelikož by to důchodový systém neunesl. Pryč jsou tedy doby, kdy jste se mohli spoléhat výhradně na důchod. Naopak přicházejí časy, kdy důchod může být pouze jedním ze zdrojů příjmů, ze kterých budete v důchodovém věku žít.

Je mi naprosto jasné, že z důchodu si životní standard neudržím. A jelikož nechci pracovat do 80 let, tak si šetřím už teď. Mám své důchodové portfolio a každý měsíc si odložím 5000 Kč. V důchodu bych díky tomu měl mít naspořeno 10 milionů korun,” říká třicátník Jonáš, který vyslyšel výzev, aby vzal svůj osud do vlastních rukou.

Máte dvě možnosti

Pro budoucí důchodce se nabízejí v zásadě dvě alternativy. Buď půjdou cestou úspor za produktivního věku, což však vyžaduje značnou disciplínu, nebo jim nezbude než pracovat i v pokročilém věku. Ostatně, přesně toho by stát rád docílil. Pokud tedy omezí důchody, může nepřímo ovlivnit i to, že lidé budou v zaměstnání zůstávat podstatně déle, jelikož jim nic jiného nezbyde.

Čtěte také: Rozpulte si důchod. Jurečka odhalil velkou novinku. Češi to vůbec nepobírají

Jistě neplatí, že by stát zcela přestal vyplácet důchody, jak se o tom někdy mluví. V zásadě je ale může skutečně citelně omezovat a lidé pochopitelně nechtějí být odkázáni pouze na to, kolik jim papaláši zrovna pustí. Každopádně platí, že čím dříve svou důchodovou situaci začnete řešit, tím lépe pro vás.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments