Závislost na sexu je legrační jen na první pohled. Může vás připravit i o práci

milostné hrátky

Vše se točí pouze kolem sexu. Touha je natolik silná, že využívá každé příležitosti: výstřední sexuální fantazie znemožňují efektivně pracovat, účty za sex po telefonu neúměrně stoupají, sexuální partneři se neustále střídají. Přitom uspokojení se ne a ne dostavit. Ba právě naopak, dotyční se cítí špatně, vyprázdněně, zkrátka trpí. A stále hledají sexuální nakopnutí.

Kdo se v tomto popisu vidí, je možná závislý na sexu. Oficiální diagnóza závislosti na sexu sice zatím neexistuje, máme však kritéria pro sexuální chování puzené závislostí. Chorobné je sexuální chování tehdy, když je působeno nucením a dotyčného silně zatěžuje. Tento tlak může vyústit až ve vnitřní vyprázdněnost, stud a pohrdání sebou samým.

Když vás sex připraví o práci

Závislost se ukazuje v případě, že někdo dlouhodobě ztrácí kontrolu nad svým sexuálním chováním a nedokáže se ho vzdát navzdory negativním důsledkům. Výjimkou není ani ztráta zaměstnání, když dotyční nejsou kvůli svým excesivním sexuálním potřebám schopni plnit pracovní povinnosti.

Posedlost sexem paradoxně často vede k osamělosti a celkové zpustlosti. Není přitom známo, kolik Čechů takovými problémy trpí. Odborníci odhadují, že by mohlo jít o desítky tisíc případů. Hypersexualita se přitom častěji projevu u mužů. Ale také u žen můžeme příznaky závislosti na sexu pozorovat.

U postižených se sexuální aktivita stává tím samým, čím je pro alkoholiky excesivní pití. Velmi krátkodobým příjemným pocitem chtějí zahnat negativní pocity jako je vnitřní prázdnota, ztráta perspektivy nebo dlouhá chvíle. Dlouhodobě však tento koloběh není udržitelný. Příjemný pocit, který dotyční zpočátku cítí, se totiž postupně vytrácí nebo ztrácí na intenzitě. V důsledku toho je sexuální aktivity nutné opakovat stále častěji. Většinou už se ale dostaví pouze frustrace.

Léčba není jednoduchá

Člověk závislý na sexu pociťuje při abstinenci typické abstinenční příznaky jako je nervozita, deprese nebo dokonce agresivita. Samotnou abstinencí problém přitom nelze řešit, protože důvody k patologickému chování přetrvávají. Je to jako byste make-upem zahladili nežit, místo toho, abyste léčili samotný zánět.

Závislost na sexu je třeba konzultovat s psychologem, ideální se zaměřením na sex, který společně s vámi bude hledat příčiny a ideální terapii. Dalším bodem je nalezení kontroly nad vlastním sexuálním chováním. Postižení se ale nemusí bát, že by se podobně jako abstinující alkoholici nebo drogově závislí nesměli této činnosti už nikdy věnovat.

Autor: Lucie Proutková

V mládí jsem často trpěla zdravotními problémy. Lékaři mi moc kloudného neporadili, ale zato předepisovalo jeden lék za druhým. Nakonec jsem se rozhodla poradit si sama zdravějším životním stylem. A ono to vyšlo - tak ráda poradím druhým.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments