Zažloutlý plast v domácnosti okamžitě vybělíte. Je na to levný a rychlý způsob

Možná jste se setkali s tím, že vaše bílé spotřebiče nebo třeba i sprchový závěs v koupelně, nečekaně zežloutly.  Bílý plast bohužel někdy časem změní barvu. Na vině je chemická reakce, ke které dochází, pokud je vystaven světlu, vodě nebo olejům.

Naše bílé misky najednou vypadají nevzhledně a omšele. Jenže, co teď s tím? Je přece škoda je vyhodit, pokud jsou stále funkční. Nedělejte si starosti, i zažloutlý plast jde vyčistit. Poradíme vám, jak na to, i bez drahých přípravků. Vystačíte si s tím, co doma běžně míváte.

Peroxid vodíku a slunce

Potřete zabarvená místa 3 % peroxidem vodíku nebo, pokud je to možné, ponořte do něj celý plast. Nechte působit alespoň 4 hodiny na přímém slunečním světle a potom umyjte. Získáte tak zbrusu nový kousek, který bude vypadat, jako byste si ho právě přinesli z obchodu.

Sůl

Naneste na skvrnu trochu soli a navlhčeným hadříkem ji třete tak dlouho, až zažloutlé místo zmizí.

Jedlá soda

Jedním z nejlepších způsobů, jak odstranit z nádobí zažloutlé skvrny, je jedlá soda. Smíchejte ji s vodou do hustší pasty a tou pak, krouživými pohyby, třete postižená místa. Nechte směs zaschnout a poté opláchněte vodou a mýdlem.

Citronová šťáva a sluneční světlo

Potřete postižená místa šťávou z citronu a postavte na sluníčko, ideálně na celý den. Následně omyjte vodou, můžete použít i krémový Cif.

Foto: Shutterstock

Ocet

Smíchejte 1 díl octa s 1 dílem vody a potřete tímto roztokem zažloutlá místa. Pokud je to možné, můžete do něj ponořit celý předmět. Nechte několik hodin působit a důkladně omyjte vodou.

Tablety na čištění zubních náhrad

Tablety rozpusťte v misce s horkou vodou a vzniklým roztokem potírejte skvrny. Nechte působit alespoň 4 hodiny a opláchněte vodou a přípravkem na nádobí.

Kyslíkové bělidlo

Na skvrny, které přesto veškerým vašim snahám odolávají, vyzkoušejte bělidlo. Nejprve na malém kousku otestujte, jestli plast nepoškodí. Potom použijte roztok ve složení 1 díl bělidla a 1 díl vody a starým zubním kartáčkem drhněte zažloutlá místa tak dlouho, až bude plast opět bílý. Nebo naplňte roztokem kbelík a postižené předměty do něj rovnou na několik hodin ponořte.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Aster
Aster
1 rok

Zažloutlé plastové prkýnko okamžitě vyhodit a koupit si dřevěné! 😛