Mast stará 1000 let může uspět tam, kde antibiotika selhávají. Baldova mast neztratila nic ze svých účinků

Antibiotická rezistence začíná být pro lidstvo závažným problémem. Antibiotika jsou v moderní společnosti užívána příliš často a bakterie si na ně pomalu, ale jistě zvykají. Antibiotická léčba je tak u řady onemocnění buď oslabena, nebo přestává fungovat úplně. Pomalu tedy nastává čas hledat nové cesty, jak se s nebezpečnými bakteriemi vyrovnat. Možná odpověď se překvapivě skrývá ve více než 1000 let starém anglickém rukopisu.

Baldova kniha receptů

V Londýně existuje jeden jediný dochovaný exemplář textu známého jako Balds Leechbook, tedy něco jako Baldova kniha lékařských receptů. Tento spis pochází zřejmě z 9. století a právě zde se nachází recept na lék, který nese trochu nezvyklý název Baldova oční mast a který prokazuje schopnost bojovat s bakteriemi tam, kde moderní antibiotika selhávají.

Recept je to poměrně jednoduchý: obsahuje česnek, kravskou žluč a víno a také cibuli nebo pórek. (Vzhledem k tomu, že je kniha stovky let stará, vyskytuje se zde nejistota ohledně správného překladu ze staré angličtiny, proto není jasné, zda je správnou přísadou cibule či zmiňovaný pórek.) Česnek by se měl nadrtit, smíchat s cibulí (nebo pórkem), žlučí a vínem a následně by se směs měla nechat uležet.

Vědci zjistili, že tento jednoduchý recept zabírá na některé bakterie, které jsou odolné vůči moderním antibiotikům. Především se to týká nebezpečného zlatého stafylokoka, může však zapůsobiti i na další zánětlivá onemocnění.

Baldova mast vykazuje velkou schopnost bojovat s bakteriemi tam, kde moderní antibiotika selhávají. / Foto: Shutterstock

Moudrost předků

Co je na celém receptu zajímavé: vypadá to, že předci přesně věděli, co dělají. Jednotlivé složky receptury totiž sice mají antiseptické nebo léčivé účinky (to se týká především česneku), ale samy o sobě jsou příliš slabé na to, aby si poradily s rozrůstajícími se koloniemi bakterií. Pokud je ale smícháme dohromady, jejich účinky se spojí a znásobí a náhle máme silnou zbraň proti nemocem.

Tento zajímavý objev tak nastoluje otázku, zda se v budoucnu nebudeme při léčbě některých onemocnění vracet ke starým recepturám a silným přírodním antibiotikům.

Foto: Shutterstock, zdroj: Sciencealert.com

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Ludmila
Ludmila
1 rok

Cibuli, česnek do oka?