Zázvor v obchodě nekupujte. Vypěstujte si doma vlastní, je 3x silnější, naprosto jednoduché

Zázvor je jedna z velmi oblíbených surovin nejen nyní na podzim. Jedná se o vytrvalou bylinu, která dorůstá do výšky až 90 cm. Využívá se především oddenek, což je tzv. podzemní stonek.

Má příjemně pikantní chuť a užívá se k dochucení pokrmů, výrobě sirupů, čaje a jako složka léčivých receptů třeba proti nachlazení.

Výhody zázvoru pro organismus

  • posiluje imunitní systém,
  • má silné antioxidační účinky,
  • antibakteriální a protizánětlivé účinky,
  • usnadňuje trávení a
  • podporuje normální činnost kardiovaskulárního systému.

Obsahuje velké množství vitaminů – A, B, C a E a minerály (sodík, hořčík, vápník, železo, draslík), škrob a další látky.

Jak pěstovat zázvor

Zázvor pochází z Číny nebo Indie. Nesnese mrazy. Můžete ho pěstovat doma i na zahradě, ale v případě pěstování venku je třeba ho na zimu přemístit do tepla. Pěstování v květináči je tedy ideální volbou, protože na zimu lze snadno přenést do domu nebo zimní zahrady.

Nejprve tedy v obchodě kupte čerstvý zázvor. Vyberte ne moc malý, ale takový, který bude pevný a bude mít několik „oček“, což jsou vyvíjející se zázvorové stonky.

Foto: Shutterstock

Připravte si mělký květináč s kompostem nebo jiným hnojivem a do takto připravené půdy zasaďte zázvor. Očka by měla směřovat vzhůru a nechte je odkrytá, zbytek kořene opatrně zasypte kompostem. Pravidelně zalévejte, ale pozor na přelití. Za zhruba šest týdnů by se měly vyvinout výhonky. Poté přesaďte zázvor do květináče s čerstvým kompostem. Rostoucí stonek nechte vyčnívat a zbytek opět zasypte kompostem. Jemně přitlačte hlínu a opět pravidelně zalévejte.

Zázvor pěstujte v polostínu na teplém místě, kde není větrno.

Pokud chcete zázvor sklidit, vyjměte oddenek z půdy a buď jej můžete celý zpracovat, nebo uříznout jeho část, kterou spotřebujete a zbytek znovu zasadit. V případě, že se rozhodnete část zázvoru opět zasadit, po odříznutí ho nechte několik dní odležet, aby rány zkřehly. Poté postupujte opět zasazením do mělké misky nebo květináče s kompostem a postupujte dle výše uvedeného.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš
Tomáš
1 rok

“Zázvor v obchodě nekupujte.”
“Nejprve tedy v obchodě kupte čerstvý zázvor.”
🤣🤣

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Tomáš

Ruská logika.

Škoda že to není v kategorii rakovina, bída, nebo aspoň apokalypsa 😀 domácnost, tipy a zahrada je moc fádní.

Last edited 1 rok by Xavier