Zbavit mandle slupky je snadné. Zvládnete to za pár vteřin díky jednoduchému triku

Oloupané mandle jsou oblíbenou pochoutkou, přidávají se do dezertů a cukroví. V obchodech máte na výběr, zda koupit mandle loupané nebo se slupkou. Ty loupané bývají obvykle dražší. Bez obav můžete sáhnout po mandlích ve slupce, naučíme vás je oloupat za pár vteřin.

Na ovocném stromě vyrostly mandle

Ano, mandle skutečně nejsou oříškem v pravém slova smyslu. Jsou plodem ovocného stromu mandloně. Mandle se skrývá uvnitř plodu, který má chlupatý a zelený povrch.

Jedna hrst mandlí denně dodá tělu vitamín E, B2, mangan, hořčík, měď a fosfor. Nejvíce prospěšných látek je ve slupce mandlí. Mandle jsou prevencí před rakovinou či Alzheimerovou chorobou. Posilují vlasy, zuby, nehty i kosti. Pomáhají s vysokým tlakem a chudokrevností. Podporují mozek a nervový systém.

Spařte mandle vroucí vodou

Pochoutkou jsou mandle loupané. Základní postup velí, spařit mandle horkou vodou. Ale jak? Stačí voda z rychlovarné konvice, mám je hodit do kastrůlku s vodou a přivést vodu k varu nebo je hodit až do vroucí vody? Mají se mandle vařit nebo ne?

Foto: Shutterstock

Spaření a odpočívání

Zalijte mandle vroucí vodou a nechejte v kastrůlku 5 minut odpočinout. Poté slupku jednoduše sloupnete prsty a mandle zůstanou vcelku.

Vařte mandle jako těstoviny

Připravte si větší hrnec a větší množství vody. Vodu přiveďte k varu. Jakmile začne vřít a probublávat, hoďte do vody mandle. Zmírněte teplotu a vařte 2 minuty. Následně vodu vylijte a mandle po chvilce vychladnutí vyloupněte.

Jak připravit pražené mandle

Oblíbenou pochoutkou k pivu nebo vínu jsou pražené mandle. Potřebujete k tomu kvalitní pánev s nepřilnavým dnem. Mandle oloupejte na rozkrojte na poloviny. Vhoďte na rozehřátou pánev a stále míchejte až do chvíle, než mandle zezlátnou. Pozor na to, že mandle mají tendenci rychle zčernat, od pánve neodcházejte. Mandle můžete opražit i v horkovzdušné troubě. Opražené mandle prosypejte a promněte se solí.  

Foto: Shutterstock, zdroj: Timesofindia

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments