Zbavte se bolesti zad bez léků. Levný a jednoduchý trik bez vedlejších účinků funguje na výbornou

Bolest zad patří při současném sedavém způsobu života k těm nejčastějším, co lidi trápí. Mnozí dobře ví, jak nepříjemná taková bolest může být a jak dokáže být úporná. Obvykle už to nevydržíme a sáhneme po některém z volně dostupných léků na bolest, jako je například ibalgin nebo brufen. Ty sice krátkodobě zaberou, ovšem problém nevyřeší a navíc nejsou pro tělo vůbec dobré. Mohou mít řadu vedlejších příznaků a jejich účinek navíc postupně slábne.

Účinný placebo efekt

Dobrou zprávou je, že bolest zad obvykle není způsobena ničím vážným, ale “pouze” ochabnutím svalstva v zádech, případně utlačením některého z nervů. Časem se většinou zlepší. Britský lékař Michael Mosley přišel se způsobem, jak bolest zmírnit a docílit toho, aby vás neobtěžovala.

Prevence je pochopitelně lepší než léčba, ale co když už trpíte chronickou bolestí zad? Existuje velmi levný postup, který navíc funguje téměř stejně dobře jako léky proti bolesti a je bez jakýchkoliv vedlejších účinků. Zahrnuje totiž využití síly placebo efektu. Překvapivě to funguje i tehdy, když víte, že berete placebo,” uvedl doktor Mosley pro deník Express.

Lékař uvedl, že placebo může mít různé podoby. Tou nejčastější je forma tabletek, kdy pacient dostává prášek bez jakéhokoliv účinku, ale pouze vědomí, že se svým problémem něco dělá, jeho stav zlepšuje. Jednou z možností je dokonce i placebo operace, kdy vás operatér otevře a zpět zašije, aniž by cokoliv udělal. Takový postup se pochopitelně nepoužívá cíleně, ale někdy k němu dojde mimoděk, kdy se například nepovede provést cílený úkon, ale pacient se přesto cítí lépe.

Foto: Shutterstock

Experiment vyšel na výbornou

Placebo na léčbu bolesti zad se spoléhá pouze na sílu vaší mysli, která vám pomůže zbavit se nepříjemnosti. Lékař nemluví do větru, protože to otestoval ve svém vlastním pokusu, o kterém natočil dokument. Vzal sto lidí, které trápí chronické bolesti zad. Účastníkům řekl, že část dostane účinný lék a část placebo, aniž budou vědět, kdo dostává co. Neřekl jim ale, že ve skutečnosti dostanou placebo úplně všichni. I údajně léčivé kapsle obsahovaly jen namletou rýži.

A jaký byl výsledek? Více než polovina účastníků hlásila po třech týdnech výraznou úlevu a odeznění bolesti. Podle lékaře to neznamená, že by si pacienti vymýšleli. Placebo efekt je totiž velmi komplexní. Pokud totiž užíváte nějaký prášek, o kterém se domníváte, že vám může pomoci, tělo začne uvolňovat velmi prospěšné látky. Lidé nejlépe reagující na placebo také produkují vyšší hladiny určitých bílkovin, o kterých je známo, že pomáhají potlačovat záněty. Právě ty často stojí za chronickými bolestmi.

Ostatně, podle doktora Mosleyho ani ony tolik používané prášky na bolest nemají ve skutečnosti tak zázračné účinky, že by vás zcela zbavily bolesti. I jim pomáhá placebo efekt. Řada studií prokázala, že pokud léčbě věříte, jsou její účinky mnohem vyšší. Pokud si tak dáte paralen, aniž byste v něj důvěřovali, možná se vám přihodí, že váš stav vůbec nezlepší. A naopak, když si dáte tabletku vitaminu a budete věřit v její účinky proti bolesti, můžete být velmi příjemně překvapeni.

Foto: Shutterstock, zdroj: Express

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments