Zbavte toaletu žlutých skvrn. Účinný prostředek na odstranění má každý doma, jen ho nepoužívá

Žluté skvrny máme nejčastěji zafixované na vaně od rezavějících kovových doplňků, jako je řetízek ke špuntu do vany a jiné. Ovšem žluté a odolné skvrny v toaletě jsou jiné. Většinou je najdeme uvnitř toaletní mísy nebo na prkénku a jsou způsobeny vzájemným působením moči a vodního kamene. Pokud toaletu pravidelně nečistíte, skvrny se stávají odolnější, nevzhledné a boj s nimi je jistě nepříjemný. Pokud máte skvrny v toaletě, máme pro vás několik účinných rad, jak se jich zbavit. 

Působení bělidla je opravdu správné?

Jakmile zahlédneme žluté skvrny v toaletě, ale i na prkénku, první, co uděláme, je aplikování bělidla. To znamená, že vezmeme savo nebo jiný čistič na bázi chloru a nalijeme ho na skvrny. To se zdá být opravdu skvělé a působí to, ale jen chvíli. Jak už sám název napovídá, bělidlo nám vybělí, nikoli rozpustí skvrny od vápenaté usazeniny. Pomůže, pokud je usazenina velmi mírná. Ideální bude, když bělidlo použijete na prkénko, které je žluté od moči. V takovém případě bude velmi účinné. 

Dále nedoporučujeme, abyste žluté skvrny na prkénku čistili abrazivními čističi. To stejné platí i u toaletní mísy. Glazuru toalety můžete poškrábat a následné čištění s postupem času bude ještě těžší. Používejte vždy pouze jemný a tekutý čistič. Někteří lidé doporučují nalít kolový nápoj do toalety, protože skvěle rozpouští vodní kámen. Z vlastní zkušenosti mohu doporučit umístit tabletu do myčky do toalety a nechat ji tam přes noc působit. Ráno pomocí kartáče toaletu umyjte. 

Foto: Shutterstock

Další prostředek najdete doma v kuchyni

Na vodní kámen v toaletě, který je zásaditý, použijte suroviny, které jsou nejlépe kyselé. Ty pomalu, ale jistě vodní kámen rozpustí. A to tak, aby se nepoškodila mísa, ale i plastové prkénko. Ano, je to ocet. Nejlépe však ocet bílý, ten je v takovém směru nejvíce ideální. Lze jej koupit ve větších potravinách, ale také v drogerii, určený přímo k čištění různých povrchů v domácnosti. 

V některých drogeriích lze bílý ocet na čištění koupit za necelých dvacet korun. V takovém případě stačí, když pomocí octu potřete prkénko či jej vylijete na nevzhledný a žlutý vodní kámen. Nechte působit přibližně dvacet minut a poté pomocí kartáče umyjte. Pokud se usazeniny zcela nerozpustily, postup opakujte. Ocet můžete použít i na vanu nebo podlahy. Budou zářivé a čisté. 

Foto: Shutterstock, zdroj: Plumbertip

Autor: Nikola Klementová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments