Žena prodávala ilegální zákusky. Nakoupila je v supermarketu a předražené prodávala jako domácí

Chuť domácích zákusků je nezaměnitelná a za ruční a poctivou práci si každý rád připlatí. O to více je s podivem, že se nejedné ženě ze Slovenska podařilo vydávat sériovou výrobu zákusků ze supermarketu za prémiovou kvalitu domácích dezertů. Buďte obezřetní.

Prodej zákusků na sociálních sítích

Po celý rok se sociální sítě jen hemží nabídkami domácích zákusků k prodeji. Nabídka je intenzivnější před různými svátky nebo prodlouženými víkendy. Mezi poctivými domácími zákusky z másla se však objevují i zákusky zakoupené v supermarketu, často se slevou. Ti šikovní obchodníci přeprodají dál. Někteří se prodeje snaží navýšit dekoračním zdobením nebo jiným nakrájením, aby dezerty působily co nejvíce autenticky.

Reklamace jsou marné

Na Slovensku se případy intenzivně zabývali, mnoho zákazníků odhalilo rozdíl mezi zákuskem ze supermarketu a dožadovali se zpět vynaložených prostředků. Bohužel bez úspěchu, prodejci argumentovali, že k převzetí zboží už došlo a často došlo i k jejich ochutnání a odmítli inkasované peněžní prostředky vrátit.

Foto: Shutterstock

Postihy černých prodejů

Cukrářské, pekařské a potravinářské provozy musí splňovat přísné hygienické podmínky jak pro povolení provozu, tak během provozu. Nároky jsou kladeny i na vybavení. K získání živnostenského oprávnění je nutné splnit odborné požadavky i délku praxe. Během činnosti jsou provozovny pravidelně kontrolovány a je u nich jen minimální riziko, že dojde k prodeji závadných kusů.

Nelegální prodej se vyznačuje využíváním levných surovin a problematické je i skladování. Kupující se vystavují riziku, že zakoupí produkt, který jim způsobí zdravotní problémy. O chabém chuťovém zážitku ani nemluvě. Proto dávejte přednost osvědčeným cukrářským provozům a zjišťujte, zda má prodejce k výrobě domácích zákusků patřičná povolení. Ilegální cukráři a pekaři zároveň poškozují ekonomiku, z výdělků neodvádějí daně a lze jen těžko odhalit, jakých výnosů dosahují.  

Foto: Shutterstock

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments