Žijeme v době, kdy nám lékař smrtelnou diagnózu sdělí přes monitor

Technologie se v současné době dotýkají snad všech oblastí života, ve velké míře zasahují i do medicíny. Co ale narušení etiky při oznamování i smrtelné diagnózy? Ernest Quintana (80 let – Kalifornie) měl závažnou chorobu plic. Tušil závažnost onemocnění, ale nevěděl, že to bude vážné až tak. Diagnóza, která byla smrtelná, mu byla sdělena skrze monitor, který mu byl z nemocnice do domu přivezen lékaři z nemocnice. Jelikož špatně slyšel, jeho vnučka mu musela tlumočit, že brzy zemře. Že nemá moc času a nemá smysl zařizovat domácí léčbu, protože tak dlouho nemusí vydržet.

Lékaři nemají čas

Tento případ lidi pobouřil natolik, že se k tomu začali hlasitě vyjadřovat na sociálních sítích. Pacientova dcera médiím řekla, že nechce už nikdy vidět, že se tohle stane znovu. Lidé metodu lékařů označili jako těžce neohrabaný a doslova nesnesitelně krutý čin. Lékaři reagovali tak, že jsou velmi vytížení a nemají čas na hluboké rozhovory s pacienty, a platí to i pro případy, kdy jde o oznámení smrti.

Zachovejme si lidskou tvář!

Videokonference, telemedicína a obecně technologie mohou hrát v lékařství významnou roli a zlepšit jak pracovní podmínky lékařů, tak zlepšit život samotným pacientům. Je ale nutné stanovit přísná pravidla, kdy technologické vymoženosti používat a kdy ne. Přístroje se totiž nesmí dotknout skutečné lidské podstaty a nesmí ubližovat na místo pomoci.

Chraňme svou lidskost

Pacienti si totiž zaslouží osobní péči a skutečný soucit, jsou to přece lidské bytosti. Určitě by neměly být narušeny osobní rozhovory s lékaři a rozhovory o smrti a umírání. Lékaři by si rovněž měli udržet jistou empatii. Neměli by pacientům brát důstojnost, a to i pokud nemají mnoho času. Pokud v tomto bodě medicína selže, vytratí se z nás lidskost.

Autor: Radek Chlup

Externí autor magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments