Zkušení lidé dnes používají posilovač pracích prostředků. Vyperete lépe a pračka vám vydrží desítky let

Poctivě dodržujete všechna pravidla praní a pračku pravidelně čistíte. Máte nastavenou správnou teplotu vody, správně dávkovaný prací prostředek, prádlo třídíte.

Přesto po vyprání působí zašedle, stále vypadá trochu špinavě a dokonce ani skvrny z něj úplně nezmizely? Samozřejmě se proto ptáte, kde se stala chyba. Na vině může být váš prací prostředek.

Důležité je složení pracího prášku

Ne všechny prací prášky jsou stejné, to nám napoví už jejich složení. Ale na rozdíl od potravin, kde často pečlivě studujeme i zadní stranu obalu, u prášku na praní jejich strukturu zkoumáme málokdy.

Pokud náš prostředek obsahuje málo enzymů odstraňujících skvrny i nedostatek účinných aktivních látek, které si umí poradit se špinavým oblečením, výsledky našeho praní nemohou být uspokojivé. Platí tady pravidlo, čím je těchto látek více, tím pro naše prádlo lépe.

Foto: Shutterstock

Posilte účinnost vašeho pracího prášku sami

Pokud už ale takový prášek máte doma, poradíme vám, jak můžete jeho čisticí výkon zvýšit. Kvalitní prášky totiž obsahují i takzvané posilovače, které jejich čisticí schopnosti navyšují. Dokonce upravují i tvrdost vody. Jako posilovače můžete použít i některý z těchto přírodních produktů:

  • Destilovaný bílý ocet – který byste měli přidávat do posledního máchání. Pomůže odstranit zbytky pracího prostředku, díky nimž může vaše oblečení vypadat zašedle. Navíc zanechá ocet prádlo krásně měkké. A jako bonus předchází přidání šálku octa do každého praní také usazovaní vodního kamene a tím prodlužuje životnost pračky.
  • Jedlá soda – přidáním půl šálku jedlé sody k vašemu prášku zvýšíte jeho účinnost a zajistíte prádlu bělejší a jasnější barvy, obzvláště v případě, že máte tvrdou vodu.  V příliš tvrdé vodě totiž váš prací prostředek bez dostatečné podpory  nedokáže efektivně fungovat.
  • Borax – působí jako změkčovač vody a posiluje čisticí schopnosti pracího prášku. Pomáhá při odstraňování skvrn z prádla. Není účinný jako prací prostředek sám o sobě, ale tím, že zvyšuje pH vody, usnadňuje její prolínání s práškem a ten potom dokáže proniknout hlouběji do oblečení a vytahuje z něj více nečistot a molekul zápachu.
  • Prací soda – působí jako rozpouštědlo při ničení široké škály skvrn. Uhličitan sodný změkčuje vodu a pomáhá ostatním čisticím složkám odstranit nečistoty z tkanin a rozpustit je ve vodě. Přidávejte proto půl šálku prací sody do každého praní.
  • Kyslíkové bělidlo – obsahuje  perkarbonát sodný účinný při ničení skvrn, bělení oděvů a rozjasnění barev odstraněním zbytků nečistot. Používá se k bělení prádla a namáčení stálobarevného prádla.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments