Zkušení lidé si do bot dávají bobkový list. Až zjistíte proč, už bez toho nevykročíte

Bobkový list, koření, které je u nás velmi známé a používané. Využívá se nejen při přípravě omáček, polévek, ale je vhodné také při zavařování zeleniny. Velmi často ho najdete v kombinaci s novým kořením a kuličkami pepře. Kromě toho má ale i další využití, které je ale méně známé.

Bobkový list z obchodu i domova

Toto koření se, až na výjimky, nepoužívá v mleté formě. Zužitkujete hlavně jeho nasušené celé listy, které jsou k dostání v jakémkoli supermarketu. Můžete si ho ale pěstovat doma a tím zajistit, že budete mít koření stále čerstvé a budete ho mít i dostatek. Je totiž listem vavřínu, teplomilného stromu, který je v našich podmínkách vhodné pěstovat především uvnitř. Především mladé rostliny jsou velmi háklivé na teplotu.

Zdravotní benefity

Tato rostlina má bezpochyby pozitivní účinky na trávení. Zabraňuje nadýmání a plynatosti. Dokáže také velmi dobře zklidnit infekce močových cest a eliminovat toxiny v našem těle.

Nemáte-li chuť k jídlu, sáhněte po jejích listech, protože dokáží podpořit váš apetit a zrychlit trávení Vavřín je velmi aromatický a účinně dezinfikuje. Nebojte se ho použít v hojném množství v období chřipek a viróz. Umí také uvolnit svaly a mysl.

Foto: Shutterstock

Vavříny a vaše boty

Bobkový list má ale díky svým aromatickým vlastnostem i jiné využití. Je totiž přírodním deodorantem. Dokáže pohltit i pachy, ze kterých by se vám za normální situace zvedal žaludek. Pokud si tedy přejete vrátit botníku vůni, nebo se naopak zbavit všudypřítomného zápachu nošených bot, sáhněte po něm. Pro ještě lepší efekt ho kombinujte s hřebíčkem, který je také díky esenciálním olejům velmi účinný. Kromě toho jsou tito dva schopni velmi efektivně nepříjemné pachy i pohlcovat.

Další použití

Kromě odstranění pachu z bot má nenápadný list i další vlastnosti. Zajistí, že se moly budou od vašich skříní držet v dostatečné vzdálenosti.  Jak na to? Sestavte si pytlíčky se sušeným bobkovým listem a ten zavěste do šatní skříně.

Foto: Shutterstock, zdroj: Femme actuelle, Santé+

Autor: Hedvika Hampejsová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments