Žluté skvrny na polštářích jsou špatné znamení. Je to něco mnohem horšího než pot

Žluté skvrny na oblečení, ale i na polštářích jsou nejčastěji označovány jako pot. Ne vždy je to ale pravda. Jsou situace, kdy žluté skvrny představují jiné zdravotní riziko. Většina lidí polštáře pravidelně neobměňuje, ale léta používá jeden a ten samý. Proč byste to neměli dělat?

Polštář se má měnit každé dva roky

Prát pouze povlak na polštář, a přitom si nechávat stále stejný polštář nestačí. Měl by se pravidelně měnit. Jinak hrozí vážné zdravotní problémy. A jde především o to, že se v něm hromadí roztoči a znečišťují ho svými výkaly. Ti se živí naší odumřelou kůží, které je za rok i několik kilogramů. Nažloutlé skvrny tedy nejsou pouze od potu, ale i od oleje a roztočů.

Roztoči mohou způsobovat vážné zdravotní problémy, potíže s dýcháním, případně můžete trpět symptomy alergického rázu. Někteří lidé mají přímou alergii na roztoče, v takovém případě je starý polštář největší problém.

Trpí krční páteř

Dalším důvodem pro pořízení nového polštáře by mělo být i to, že se časem deformuje. To může způsobit bolest zad a krční páteře, a výrazně snížit kvalitu spánku. I polštář nejvyšší kvality časem přestává plnit svou funkci. Když polštář přeložíte na půl a pustíte, měl by se vrátit do původní polohy. Pokud se tak nestane, měli byste pořídit nový, jinak si zakládáte na chronické problémy s páteří.

Foto: Shutterstock

Jak odstranit žluté skvrny?

Pokud ještě není čas výměny, a žluté skvrny se objevily nově, nemusíte polštář hned vyhazovat. Zkuste je vyčistit. Na štítku najdete podmínky, za jakých je možné polštář prát. To byste měli udělat nejméně dvakrát za rok.

U polštářů, které lze prát v pračce, pak k pracímu prášku přidejte ½ šálku bělidla a ½ šálku boraxu. Polštář můžete také ošetřit sprejem na odstraňováním skvrn, nebo pastou z vody a jedlé sody.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Aster
Aster
1 rok

To není batika? 😀