Lidé mohou s elektřinou a plynem udělat nepříjemnou chybu

Češi v této době zakoušejí, jaké to je, když některé tržní odvětví viditelně selhává. Pro zákazníky se to projevuje například zvláštním jevem, který prakticky neznají. Nikdo o ně totiž nemá zájem a firmy jim přímo či nepřímo doporučují, aby přešli ke konkurenci. Přesně taková situace teď nastala na trhu s energiemi.

Pevné ceny nejsou, co bývaly

Dodavatelé elektřiny a plynu do značné míry přestali nabírat nové zákazníky, případně jim dávají takové nabídky, aby je rovnou od nové smlouvy odradili. Ti méně solidní se potom svých klientů snaží zbavit, popřípadě na ně převést vlastní rizika podnikání. Dělají to obvykle tak, že jim zruší stávající tarify a převedou je na jiné, které už jsou však za spotové, tedy tržní a tudíž velmi vysoké ceny.

Mohlo by se zdát, že jediným schůdným řešením v takové chvíli je fixace cen energií. To je věc, kterou odborníci v minulých letech vehementně doporučovali a do značné míry měli pravdu. Pokud jste si zafixovali ceny elektřiny a plynu třeba před rokem nebo dvěma, možná jste tehdy neměli tu úplně nejlepší možnou cenu, ale teď patříte k vítězům.

Lidé se zafixovanými smlouvami totiž doposud odebírají energie za ceny, o kterých se dnes těm, kdo takové štěstí neměli, nemůže ani zdát. V zásadě se jich tak energetická krize dosud nedotkla, protože platí pořád stejně a dost možná ještě nějakou dobu budou. Záleží na tom, na jak dlouho mají fixováno.

Foto: Shutterstock

Raději se neunáhlete

Ale pozor. Co platilo dříve, neplatí dnes. Zatímco před lety jste si mohli ceny zafixovat na nízkých úrovních, teď byste tím samým krokem mohli do příštích let získat vysoké ceny, které tu nikdy nebyly. A které dost možná zase rychle spadnou, ačkoliv se to teď nemusí zdát být pravděpodobné.

Pokud ale teď budete fixovat, znamená to jediné. Tyto ceny budete platit dlouhou dobu, zatímco ostatní už budou třeba zase v normálu. Dodavatelé jsou teď s pevnými cenami dosti opatrní, protože sami neví, jak se vše bude vyvíjet. Proto raději nabídky fixací přemrští, aby následně nebyli škodní.

Ve hře je stále také možnost, že dojde k zastropování cen energií. Ta je přitom pořád pravděpodobnější, protože současné ceny jsou neúnosné. Ovšem, pokud vy sami učiníte rozhodnutí a současné ceny si zafixujete, znamená to, že vám je dodavatel na trhu okamžitě nakoupí, a to i na příští roky. A pak je také budete muset odebrat.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments