Co značí skvrny na nehtech a lze z nich poznat rakovinu?

Věnujete dostatečnou pozornost vizuálním projevům svých nehtů? Pokud ne, měli byste začít, protože z nich lze vyčíst zajímavé informace. A to i o vašem zdravotním stavu. Pojďme se podívat na to, co vám vlastně nehty mohou říct o tom, jaké nemoci vás sužují nebo jakými jste ohrožení.

Bílé skvrnky

Tyto skvrny patří na nehtech k nejčastějším. Čas od času se objeví u většiny lidí, což mnohdy vedlo ke znepokojení dotyčných, kteří marně pátrali po tom, zda náhodou nejsou vážně nemocní. V některých rádoby odborných článcích se dokonce uvádělo, že bílé skvrny mohou značit rakovinu. Ačkoliv stále není přesně známo, proč tyto skvrnky na nehtech vznikají, jsou si odborníci prakticky jistí, že to nemá souvislost s vážnou chorobou. Mnohem spíše jde o drobné poranění nehtové ploténky, ke které může dojít i po nepatrném ťuknutí nehtem do tvrdého předmětu.

Modré nehty jsou problém

Pokud začnou vaše nehty dostávat modrou barvu, měli byste zpozornět. V takovém případě a nutno dodat, že jich nebývá mnoho, jsou totiž pravděpodobně na vině plíce, respektive jejich nedostatečná funkce. Modré zbarvení vzniká z nedostatku kyslíku, což může vést k závažným stavům a mělo by se okamžitě řešit.

Žluté nehty

Na nehtech je možné pozorovat různé barevné změny, a to zejména v čase. Postupné žloutnutí nehtů souvisí například s přirozeným stárnutím. Může však jít také o plíseň, kterou většinou doprovází svědění. Dámy mohou nažloutlé nehty pozorovat po použití barevného laku na nehty. Nejtypičtější jsou přitom žluté nehty pro dlouhodobé kuřáky.

Hnědočervená skvrna může být rakovina

Dobrý pozor byste si měli dát rovněž na hnědé či hnědočervené skvrny pod nehty. Pakliže takovou objevíte, zaměřte se na ní, a pokud za čas neodroste, navštivte raději lékaře. Může totiž jít o rakovinu kůže, nejčastěji melanom. Ten je při včasném odhalení dobře léčitelný.

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments