Znamení vysokého cholesterolu. Když už tělo doslova křičí o pomoc

Vysoký cholesterol je velmi zrádný, protože vůbec nebolí a nijak se negativně neprojevuje. Může tak zanášet cévy a tepny, aniž byste si toho celé roky všimli. Následně ale dosáhne takové úrovně, kdy už může způsobit infarkt nebo mozkovou mrtvici. Ačkoliv to není jednoduché, přeci jen lze vysoký cholesterol rozpoznat s předstihem. Jen musíte vědět, kde hledat.

Časté mravenčení

Mravenčení v rukách a nohách způsobuje přerušení průtoku krve do určitých částí těla. Kvůli vysoké hladině cholesterolu v krvi je průtok krve hustější, což může způsobit zvláštní pocit.

Bolest rukou a nohou

Velké množství nahromaděného cholesterolu může ucpat cévy v nohách a rukách. Může jít o nepřetržitý proces, který někdy způsobuje nepříjemnou bolest. Pokud vás tedy dlouhodobě trápí, měli byste zpozornět.

Foto: Shutterstock

Bolesti na levé části hrudníku

Bolest hrudníku, zejména pak v jeho levé části, signalizuje ucpání krevních cév kolem srdce. Někdy se tato bolest může rozšířit až do krku. Nemusí za tím ale stát jen vysoká hladina cholesterolu jako taková. Může jít už také o infarkt.

Častá bolest hlavy v zadní části

V případě blokace krevních cév v oblasti hlavy může dojít k bolesti v její zadní části. Dochází k tomu zejména tehdy, když jsou cévy ucpané cholesterolovým plakem. Pakliže si nekontrolujete cholesterol, krevní cévy mohou prasknout a způsobit mozkovou mrtvici.

Foto: Shutterstock, zdroj: Express

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
josef
josef
2 let

Tak mam vsechny vyse uvedene priznaky ale cholesterol ok ldl i hdl

Jiří
Jiří
2 let
Reply to  josef

mám to stejně tak jako vy.

Iris
Iris
2 let

No, asi nejjednodušší je zajít k lékaři a nechat si odebrat krev na krevní obraz a biochemii – a nemusíte řešit, jestli vás bolí ruce a nohy z pracovního přetížení nebo kvůli cholesterolu…

Lukáš
Lukáš
2 let
Reply to  Iris

Tak ne každý chce svěřovat své zdraví doktorům.

Iris
Iris
2 let
Reply to  Lukáš

Český člověk sice “umí” všechno na světě, ale – jak si uděláte sám bez laboratoře vyšetření krve?
Vyšetřením krve ještě nesvěřujete své zdraví doktorům – jen přesně zjistíte, jak na tom jste – stačí si vyžádat výsledky, na internetu najdete tabulky a pak se už můžete kurýrovat (zabít) sám 😛