Využijte dotaci 150 tisíc korun na úsporné rekonstrukce

Mnoho lidí přestává vycházet se svými příjmy. Je to dáno především tím, že musí hradit drahé energie a k tomu ještě neustále zdražující potraviny. Do toho často slyší, že by jim mohla pomoci úprava jejich nemovitosti tak, aby byla energeticky úspornější. Ušetřili by tak nemalé peníze každý rok. Jenže je tu problém. Kde vzít na základní investici do renovace či rekonstrukce?

Peníze už nezbývají

Pravdou je, že v Česku je značné množství starých domů a že by se tak na úsporných opatřeních, jak se o nich neustále mluví, dalo hodně získat. Pokud by se podařilo například základně zateplit většinu domů, a k tomu je vybavit třeba ještě novými okny, případně do budoucna dokonce solárními panely, klesla by spotřeba plynu a elektřiny v České republice dosti výrazně. A o to jde. Nejen proto, že by potom domácnosti platily méně, ale i proto, že těchto energií do budoucna nebude tolik, jak jsme byli zvyklí.

Zatímco tak na přímou úhradu energií a dalších poplatků spojených s bydlením může člověk či domácnost čerpat příspěvek na bydlení, na potřebnou renovaci, která by pak i státu ušetřila peníze dlouhodobě, často nezbývá. Proto se s novým rokem spouští zajímavý program zvaný Nová zelená úsporám Light.

Obrovskou výhodou této pomoci, která může dosáhnout až 150 tisíc korun, je skutečnost, že na ní dosáhne prakticky každý potřebný. Automaticky o ni mohou žádat všichni důchodci, ovšem to zdaleka není všechno. Požádat si mohou také všichni, kdo od 12. září do data žádosti pobírali příspěvek na bydlení. Tím se vymezuje okruh potřebných domácností.

Foto: Shutterstock

Příjem žádostí

Není však zdaleka tak úzký, jak by se mohlo zdát. Na příspěvek na bydlení má totiž podle některých odhadů nárok až čtvrtina českých domácností. Většina ho dosud nečerpá. Možná ale teď začne, protože jde právě o vstupenku k dalšímu stupni pomoci. Je přitom jedno, zda čerpáte několik tisíc nebo stokorun. Aktuálně se navíc zvažuje, že by se kritéria pro příspěvek na bydlení ještě snížila, takže by na něj dosáhla i rodina s průměrnými příjmy.

Pokud jde o samotnou dotaci ve výši 150 tisíc korun, ta musí být vždy spojena s konkrétním projektem, který se týká vylepšení nemovitosti. Ideální má jít o takové úpravy, které prokazatelně vedou k úspoře energií.

Žádosti už je možné podávat na webu, přičemž jejich výplata se rozbíhá počátkem tohoto roku. Trvat by měla až do poloviny roku 2024. Pozitivní je, že o příspěvek můžete požádat i zpětně, a to k 12. září minulého roku. Na pomoc je vyčleněno 1,5 miliardy korun, přičemž se prostředky mohou ještě navýšit.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Standa
Standa
1 rok

Ono lidi budou šetřit a stát zjistí že jim díky že lidi šetří protéká min peněz do rozpočtu tak zvedne daně a lidi budou tam kde byly předtím akorát budou mrznout a ještě šetřit na elektrice .Ono nejleoší je vykopat vládu z parlamentu

Ladislav
Ladislav
1 rok
Reply to  Standa

Šetření je nemoc

Jan
Jan
1 rok
Reply to  Standa

Přesně! to samé bude i v energetice, kvůli cenám energie začneme šetřit energie a plyn, en. společnosti dostanou míň peněz, tak budou muset zdražit… Je to začarovaný kruh, proto jsem se rozhodl energie nešetřit (jen ledky místo obyč žárovek) a v klidu si budu topit a nevypínat spotřebiče stále stejně jako před krizí 😀

Tomáš
Tomáš
1 rok
Reply to  Jan

No jo, jenomže ti, kdo budou šetřit způsobí ty vyšší ceny, ale v konečné bilanci na tom budou líp než vy.
Já šetřím celý svůj dospělý život. A to z principu. Nemám rád plýtvání.

Last edited 1 rok by Tomáš