Vybral z bankomatu peníze a u soudu dostal pokutu

Představte si, že přijdete k bankomatu, vyberete peníze jako obvykle a na celou záležitost hned úspěšně zapomenete. Udělali jste to už tolikrát, že nad tím nepřemýšlíte. Jenže tentokrát je něco jinak. Za pár dní se vám ozve policie s tím, že jste dost možná spáchali trestný čin.

Musíte být pozorní

Přesně to se podle serveru Novinky přihodilo jednomu podnikateli z Brna. Ten byl obviněn, že neznámému člověku odcizil z účtu dvacet tisíc korun. Jenže dotyčný si toho vůbec nebyl vědom.

Jak se to mohlo stát? Podnikatel jednoduše přišel k bankomatu, vložil do něj svou kartu, jenže si nevšiml, že krátce před ním někdo stejný přístroj užíval a zapomněl se z něj odhlásit. To za něj neudělal automaticky ani sám bankomat, ten tuto proceduru provede do 45 vteřin. Jenže muž začal stroj využívat ještě v této době.

Pravděpodobně si nevšiml, že po něm bankomat nežádá zadání PIN a jednoduše pokračoval ve svých volbách. Zvolil výběr dvaceti tisíc korun, ty dostal a od bankomatu s nimi nic netušíce odešel.

Ničeho si nevšiml ani ve svém internetovém bankovnictví. Podle svého vyjádření má několik účtů s milionovými zůstatky a o platby se mu navíc stará účetní. Také ona si logicky nevšimla, že peníze, které si muž vybral pro svou osobní spotřebu, z účtu nezmizely.

Foto: Shutterstock

Není omyl jako omyl

Podle všeho si toho ale všiml člověk, kterému se z účtu odečetly. Tedy ten, který řádně neukončil své počínání na bankomatu a odešel od něj. Obrátil se na policii a ta poměrně jednoduše zjistila, k čemu vlastně došlo. U každého bankomatu je totiž kamera a dotyčný navíc ještě po první transakci použil i svou druhou kartu, tentokrát již správně.

Co by se dalo označit za nepříjemný omyl, se však rozvinulo v těžkou šlamastyku. Podle policie a státního zástupce šlo totiž o krádež, muži jeho vysvětlení neuvěřili, ačkoliv se jevilo velmi logicky. Vše tak skončilo u soudu, který podnikateli uložil pokutu ve výši 25 tisíc korun. Aktuálně ještě probíhá odvolací řízení, ovšem soudy již několikrát verdikt potvrdily.

Samotný podnikatel dokonce přiznal svou chybu, ačkoliv i to je dosti diskutabilní. Odmítá však platit pokutu, když poskytl veškerou součinnost a peníze okamžitě vrátil.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Roman Tošner
Roman Tošner
1 rok

To je nějaký nesmysl. Když si vyberu peníze, každý bankomat automaticky uzavře transakci a konec. Ostatně se vždycky dívám na obrazovku, co mi píše. Kdyby po mě nechtěl bankomat PIN, tak bych si toho určitě všiml.

Michal
Michal
1 rok
Reply to  Roman Tošner

Jo no, ale četl jsem trošku jiný článek. Je to blbost toho pána a předtím, kartu nevložil, jen přiložil a pak si výběr rozmyslel a bez ukončení odešel od bankomatu ! Takže podle mě to je jen a jen jeho blbost. To je jako kdyby mi vypadla peněženka a pak bych volal policii že mě někdo kdo tu peněženku našel okradl, také to bude moje blbost. Jinak v tom jiném článku bylo napsáno že už pan podnikatel byl osvobozen. Nechápu že tady v článku je napsán skoro pravý opak. V tamtom článku se ještě poukazovalo na to že ten bankomat… Číst vice »

Martin Horáček
Martin Horáček
1 rok
Reply to  Michal

Tohle píše furt ten stejný blbec…