4 příznaky rakoviny, které značí, že už je to opravdu špatné. Přesto je lidé ignorují

Rakovina slinivky břišní patří mezi nejhorší typy. Ve většině případů se nepodaří vyléčit, což je dáno především tím, že s ní lidé přicházejí příliš pozdě. Podle nejnovějšího průzkumu celých 28 % lidí čeká tři měsíce s příznaky, než vyhledají odbornou pomoc.

Neztrácejte zbytečně čas

Pokud trpíte dosud nepoznanými bolestmi zad, trávicími potížemi, bolestmi žaludku a hubnete déle než čtyři týdny, musíte navštívit svého lékaře. Stejně tak, pokud vám zežloutne kůže nebo oči, neměli byste s návštěvou odborníka čekat.

S rakovinou slinivky břišní není čas čekat. Tisíckám lidí ročně, kteří se obávají slova rakovina, musíme říci, že přišli příliš pozdě a nevíme pro ně už nic udělat. Nechceme, aby lidé panikařili, pokud mají některé nebo všechny zmíněné příznaky, protože většina těch, kteří je na sobě zpozorují, nemá rakovinu slinivky břišní,” uvedla Diana Jupp ze organizace Pancreatic Cancer. Je však naprosto nezbytné, aby se lidé dozvěděli více o této nemoci mluvili se svými blízkými a pomohli nám ukončit kulturu mlčení kolem nejsmrtelnější rakoviny.

Foto: Shutterstock

Nejzákeřnější nemoc

Právě rakovina slinivky břišní má nejnižší míru přežití ze všech běžných druhů rakoviny v celém světě. Bohužel více než polovina lidí s touto nemocí zemře do tří měsíců od diagnostikování.

Onemocnění postihuje velkou žlázu, která je součástí trávicího systému. Slinivka břišní je prodloužená žláza umístěná za žaludkem a pod játry. I když jde relativně malý orgán velikosti lidské dlaně, je velmi důležitý. Má dvě hlavní funkce: tvorbu trávicích enzymů, které pomáhají rozkládat potravu a uvolňování hormonů inzulínu a glukagonu k regulaci cukru v krvi. Rakovina slinivky břišní vzniká tehdy, když se ve tkáních slinivky břišní tvoří maligní rakovinové buňky.

Foto: Shutterstock, zdroje: The Sun, Cancer.org

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments