5 častých návyků, které potichu likvidují játra. A není to alkohol

Játra jsou největším orgánem v našem těle, který vykonává klíčové úkoly, bez nichž by se organismus neobešel. Filtrují krev, zpracovávají živiny, pomáhají bojovat proti infekcím, produkují proteiny a ještě mnohem více. Přitom jen velmi málo lidí dbá o zdraví jater. Ba právě naopak, svými návyky je dlouhodobě poškozují, což může vyústit až v jejich selhání.

Přestože se většina lidí domnívá, že pokud nebude konzumovat příliš mnoho alkoholu, jejich játra jsou v bezpečí, není tomu tak. Svou roli hrají totiž mnohé další faktory, a to často ještě větší.

Obezita

Je to právě obezita, která se podle všeho podílí největší měrou na ztučnění jater. To nějakým způsobem postihuje až každého třetího člověka, přičemž zhoršení stavu může nadělat velké problémy. Toto onemocnění je totiž spojeno také s metabolickým syndromem, vysokým krevním tlakem a vysokou hladinou triglyceridů. Pokud je v játrech příliš mnoho tuku, mohou také selhat.

Pití slazených nápojů

Vzhledem k tomu, že je v limonádách velké množství cukru a lidé z nich velmi často přibírají, nepřekvapí, že poškozují také játra. Studie publikovaná v časopise The Journal of Hepatology uvádí, že lidé, kteří vypili jeden nebo více slazených nápojů denně, měli za několik let mnohem větší potíže s játry, než ti, kdo tak nečinili. Už po půl roce bylo pozorováno ztučnění jater u lidí, kteří vypili alespoň jeden slazený nápoj denně.

Konzumace léků

Některé léky, a to i ty volně prodejné, mohou vážně poškozovat játra. Jde především o ty s účinnou látkou acetominofen, která se nachází například ve Vicodinu nebo Percocetu. Ve vyšších dávkách mohou způsobit dokonce smrt v důsledku selhání jater. Tento orgán ale poškozují i další léky, zejména pak anabolické steroidy.

Foto: Shutterstock

Kouření

Kouření zcela jednoznačně zvyšuje riziko rakoviny jater i cirhózy jater. Toxické chemikálie v cigaretovém kouři způsobují záněty, jež mohou dlouhodobě vyvolat právě cirhózu. Cigarety zdaleka nepoškozují pouze plíce a jde o další důvod, proč přestat kouřit.

Autoimunitní nemoci

Bohužel játra může poškozovat i vaše vlastní tělo, aniž byste to mohli nějak ovlivnit. Jde o velmi zrádný stav, který se nazývá autoimunitní hepatitida. Postihuje především ženy a vyskytuje se zejména u lidí, kteří už nějakou autoimunitní nemoc mají. Pokud se neléčí, vede k cirhóze a selhání jater.

Foto: Shutterstock, zdroj: Health

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments