5 nejhorších jídel ke snídani. Dejte si je na talíř a zkrátíte si život

Snídaně by měla být naprostým základem. Bohužel stále více lidí ji ignoruje, případně si k ní dopřává takové potraviny, které nejde označit za vhodné a zdravé ani z rychlíku. Tělo ráno potřebuje kvalitní živiny, ale lidé mají spíše ve zvyku zásobovat ho rychlými rafinovanými cukry, které prokazatelně zkracují život. Navíc nemají ty potřebné výživové vlastnosti, a tak je krátce po snídani přepadne znovu hlad.

Tousty s margarínem

Velmi oblíbené snídaňové jídlo, na které nedají mnozí dopustit. Tak si to rozeberme. Tousty jsou plné zpracované mouky a sacharidů. A naopak nemají téměř žádnou vlákninu a jen minimum potřebných živin. Na to si dáte margarín v domnění, že jíte zdravě. Ten ale obsahuje velké množství trans tuků, které mohou negativně ovlivňovat mozek.

Slazený nízkotučný jogurt

Jen málo potravin je horší než tato, která se navíc mnohdy odvažuje tvářit zdravě. Ve skutečnosti je ale jen plná cukru a chybí jí jakákoliv výživová hodnota. Sáhněte raději po plnotučném jogurtu. Ale bílém, do kterého si přidáte stoprocentní marmeládu, a tak si ho ochutíte. Ovocné přísady ve slazených jogurtech totiž obsahují moc sacharidů.

Snídaně bez lepku

Jistě, pokud trpíte intolerancí lepku nebo dokonce alergií, musíte se stravovat odlišným způsobem. Bohužel, bezlepkové potraviny si stále častěji kupují i ti, kdo žádný problém nemají, jen se někde dočetli, že je lepek obecně nezdravý. Tak tomu ale není. Už řada studií prokázala, že lidé dobře snášející lepek by ho také měli jíst. Pokud si místo něj dáte produkty z rýžové či bramborové mouky, budete do sebe cpát jen zbytečně moc cukru. To vede k cukrovce a obezitě.

Foto: Shutterstock

Palačinky či vafle

Vhodnou snídaní nejsou ani palačinky nebo vafle z rafinované pšeničné mouky. Samy o sobě jsou kalorickou bombou zvyšující cholesterol. Na ně si navíc dáte čokoládovou polevu nebo sirup, čímž neslavné dílo dokonáte a dopřejete si takovou porci sacharidů, která zřejmě převýší celý doporučený denní příjem.

Ovocné šťávy

Ovocné džusy nejsou zdaleka tak zdravé, jak se snaží vypadat. Obzvlášť pokud jimi doplníte výše uvedené potraviny, máte zaděláno na problém. Pokud nejde o čerstvě vymačkanou ovocnou šťávu, je vysoce pravděpodobné, že bude plná umělých sladidel, a to ještě vedle samotného hroznového cukru.

Foto: Shutterstock, zdroje: EatthisHealthline1to1fitness, livestrong.com

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jaroslav
Jaroslav
2 let

Správně, člověk by měl umřít zdravý, dodržovat SSS =
slanina+slivovice+segedin, dodržuji :-)Jaryn 75let

Jirka
Jirka
2 let

Už 70 let žiju a jím ” nezdravě ” Zatím mě vše funguje, nejsem obezní a navíc si často kazím zdraví uzeným bůčkem. Věřím, že tak to ještě dlouho vydržím.

Uznávám, že jediné zdravé je umřít hladem 🙂

Iris
Iris
2 let

No, většinou snídám až v autě cestou do práce – ráno vypiju jen kávu se smetanou – raději si tu půlhodinu přispím. Nehledě na to, že ráno nemám hlad.
Sladká snídaně by mě zabila – chléb s vejci, nebo chléb s máslem, sýrem a šunkou, nebo chléb a pečený bůček nebo pečené maso – musí to být něco, co vydrží až do odpoledne, oběd = svačina podobná snídani – teplé jídlo mám až večer a taky ne každý den.

Dělám to tak už řadu let a kupodivu jsem štíhlá a zdravá.

Mariejj
Mariejj
2 let
Reply to  Iris

Tak potom u Vás milá paní je to GENEM

Iris
Iris
2 let
Reply to  Mariejj

To je taky možné, ale já jsem tak nastavená od dětství – největším trestem pro mně byly každodenní snídaně typu “chleba s máslem a medem nebo marmeládou” a k tomu sladká bílá melta – na tom trvala moje babka, podle ní to bylo zdravé…