5 zaručených způsobů, jak potlačit chuť na sladké. Překvapí vás, že na dobroty už ani nepomyslíte

Pravdou je, že když si tu a tam dáte něco dobrého sladkého, nic zase tak velkého se nestane a pravděpodobně v sobě nespustíte procesy vedoucí k obezitě. Problém nastává ve chvíli, kdy už se bez sladkého prakticky neobejdete a dáváte si ho při sebemenší příležitostí. Tehdy už je na čase spíše začít hledat způsoby, jak se mu ubránit. Takové naštěstí existují, a to poměrně spolehlivé.

Počkejte 10 minut

Když vás přepadne chuť na sladké, pravděpodobně tento impuls okamžitě vyslyšíte a jdete si do kuchyně pro něco dobrého. Tak to nedělejte. Raději chvíli počkejte. Je totiž prokázáno, že pokud vydržíte deset minut, chuť se významně sníží, případně úplně přejde. Zní to banálně, ale skutečně to funguje. Zabavte se raději něčím jiným a na sladké nemyslete. Nakonec zjistíte, že ho vlastně nepotřebujete.

Vyčistěte si zuby

Nemusíte se držet každodenních rituálů, kdy si zuby čistíte ráno a večer. Klidně po zubním kartáčku sáhněte i tehdy, když vás přepadne chuť na sladké. Mnozí si to neuvědomují, ale takto dáte mozku signál, že už jíst nebudete a tím pádem chutě oslabí. Klidně použijte i osvěžující ústní vodu. Přeci si příjemný dech nepokazíte čokoládou.

Zkuste jablečný ocet

Možná jste už slyšeli o účinkem jablečného octa na hubnutí. Mluví se o něm jako o zázraku, který nás dokáže zbavit přebytečných kil. Navíc obsahuje množství vitamínů, minerálů, antioxidantů a jiných cenných látek. Kromě toho, že podporuje spalování tuků, potlačuje také chuť na sladké. Dejte si polévkovou lžíci jablečného octa hned ráno, když se vzbudíte nebo jej můžete vyzkoušet zředěný s vodou a vypít před každým jídlem.

Foto: Shutterstock

Napijte se vody

Tento osvědčený trik skutečně funguje a patří k těm nejúčinnějším. Vypijte prostě sklenku vody, nikoliv však studené. Aby potlačila chuť na sladké, měla by být teplá nebo alespoň vlažná. Potom vás touha po mlsání spolehlivě přejde.

Lépe snídejte

Pokud začínáte den vánočkou nebo muffinem, nedivte se, že vás pak přepadne neovladatelná chuť na sladké. Po sladké snídani vám rychle stoupne hladina cukru v krvi a poskytne tak prudký nárůst energie. Ovšem za pár hodin zase rychle opadne a vy opět zatoužíte po sladkém jídle, kterému pravděpodobně neodoláte. Dejte si raději jídlo bohaté na bílkoviny a vlákninu, jako jsou míchaná vajíčka, celozrnné tousty nebo bílý jogurt s ovocem a ovesnými vločkami.

Foto: Shutterstock, zdroj: Heart.org, Healthline

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments