A je to tady. V Česku náhle končí legendární pivovar, zaměstnanci padli na dlažbu. Co budeme pít?

V Česku už se rozjíždí vlna krachů a ukončování nevýdělečných provozů. Důvodů je celá řada a jsou pochopitelně převážně ekonomické. Podnikům vzrostly vstupní náklady, ať už jsou to suroviny, energie nebo mzdy a je stále těžší udržet nějakou rentabilitu. Podle ekonomů můžeme být svědky dalších nehezkých konců.

Složitá situace

Za sebou to má už i oblíbený Pardubický pivovar, kde se na konci března definitivně přestalo vařit pivo. Zaměstnanci dostali výpověď včetně zákonného odstupného. Pokud zde někdo pracoval dlouhodobě, bylo mu odstupné dokonce navýšeno.

Co je to ale platné, když někdo v této nejisté době ztratí stálé a dosud stabilní zaměstnání. Majitel Pardubického pivovaru, kterým je Staropramen, nabídl bývalým zaměstnancům také podpůrný program, aby se dokázali zorientovat na současném trhu práce, sestavit si životopis apod. Zajímavé přitom je, že podle všeho nenabídl zaměstnancům práci v rámci své skupiny, což značí, že už má přinejmenším plné stavy.

Pivovar fyzicky sice končí, avšak oblíbená piva se budou vařit dále. Půjde o několik těch nejznámějších, jako je Vilém 11, Hořká 12, Arnoštova hořká 10 nebo Porter. Výroba bude pokračovat v pivovaru Ostravar, který patří rovněž Staropramenu.

Foto: Shutterstock

Byly velké plány

Končí každopádně velká tradice, kdy Pardubický pivovar byl založen už v roce 1871 a o rok později se zde začalo slavit pivo. Shodou okolností loni oslavil 150. výročí od této události. V nedávné době ho koupil právě Staropramen, který s ním měl velké plány a investoval zde 100 milionů korun. Nakonec to ale nevyšlo a je konec.

Velkou otázkou je, co se stane s areálem pivovaru. Ten svým uzavřením pozbyl primární funkci a není jasné, co se s ním stane. Jde o velký objekt a nikdo si nepřeje, aby uprostřed města chátral.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Ján
Ján
1 rok

Já to samozřejmě nechápu a určitě nejsem sám , vše co se děje je samozřejmě vinou nás , ale někdy my to připadá jak umělé vyvolané problémy týkající se pouze našeho národa vše se ruší zavírá ,pivo které bylo vždy českou tradici se pomalu a jistě stráci měly by se se více nad sebou zamyslet a vše tou naší tradici probudit, jsme Švejkovský narod

Karel
Karel
1 rok

A je to škoda že skončil, zbytečné předražení elektrické energie a jiné, vývozní taxi atd. ,no aspoň budete vzpomínat na ODS 🐦jak v této zemi krásně pomohla k rozkvětu. Nevím jestli se tomuto neříká vlastizrada.Brzy skončíme všichni poněvadž nebude důvod proč chodit do práce 👍🇨🇿👌

Pavel
Pavel
1 rok

Pivo pod tlakem gaunerů budujících polistopadovou diktaturu přestalo mít status levného lidového nápoje. Kdo bude pít předražené pivo, navíc v podmínkách, kde si člověk u piva nemůže ani zapálit cigaretu ?

Květa
Květa
1 rok

Pivo,pivovar.

Květa
Květa
1 rok
Reply to  Květa

Nejde o to, co budeme pít. Já ke svému životu pivo nepotřebuji. Vadí mě, že tato neschopná fialova vláda namísto,aby podnikům pomohla tak je potopí. Pivovar přežil 150 let, ale tuto vládu nepřežije!!!

Zdeněk
Zdeněk
1 rok
Reply to  Květa

Souhlasím po této vládě toho nepřežije o mnoho více tak proč se jí nezbavíme jednou provždy a navždy aby už neškodila občanům této země a celé 🇨🇿🇨🇿🇨🇿 republice