Šetřili na topení, klepali kosu. Houby platné. Teď musí doplácet za sousedy pořádnou pálku. Lidé v bytech zuří

Odborníci na energetiku i samotní dodavatelé po zimě pochválili Čechy za to, že se řídili pokyny a s energiemi pokud možno šetřili. Průměrná spotřeba totiž poměrně výrazně klesla. Přestalo tak platit, že Česko spotřebovává na vytápění nadprůměrně plynu oproti jiným evropským zemím, kde jsou v domácnostech zvyklí na větší chlad.

Je to k ničemu

Pravdou je, že někteří to v obavách z vyúčtování skutečně přeháněli a stahovali topení na minimum, i když bylo venku minus deset. Platili za to pochopitelně diskomfortem, když museli nosit třeba i tři svetry, aby to vůbec zvládli. Teď však začala chodit vyúčtování a mnozí se nestačí divit.

Problémy se objevují zejména v bytových domech, kde fungují společenství vlastníků jednotek nebo družstva. Ta spotřebu tepla či plynu rozpočítávají podle jednotlivých partají, ovšem mnozí až teď zjišťují, že skutečná spotřeba je pouze jedním z faktorů.

Snažila jsem se opravdu hodně šetřit. Kolikrát nám byla až zima,” říká paní Anna z jednoho pražského sídliště, která v bytě 2+1 žije se svou desetiletou dcerou. “Ve vyúčtování bylo skutečně vidět, že jsem šetřila. Reálně bych měla platit kolem 8000 korun, jenže to rozpočítali tak, že budu platit 12 tisíc.

Foto: Shutterstock

Těžká motivace

Důvodem je skutečnost, že vlastně doplácí na sousedy, kteří teplem tolik nešetřili. Spotřeba se totiž v domě rozpočítává různými koeficienty a skutečná spotřeba je pouze jedním z nich. Žena je nespokojená s tím, že se výpočet obzvlášť v této době nezměnil, aby více reflektoval to, jak se kdo chová a zda skutečně šetří.

Stát k tomu ostatně správce domů vybízel, ale jak se ukazuje, ve většině případů se tak nestalo. To by se přitom do budoucna mohlo vymstít. I příští zima zřejmě bude složitá a ceny energií dost možná zase vyletí. Třeba jich ani nebude dost. Přesvědčit však občany s takovou zkušeností, aby znovu s topením šetřili, bude složité. Už totiž budou vědět, že po finanční stránce jim to nic moc nepřinese.

A je tu ještě další potíž, která se teprve začne ukazovat teď po rozeslání doplatků. Takřka jistě se navýší počet těch, kdo nebudou mít na uhrazení, případně jsou chorobní neplatiči. A co se stane? Slušní lidé v domě budou muset na tyto sousedy doplácet, protože vymáhání poplatků je v takových případech opravdu složité.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments