Ach, ty afty! Jaké existují druhy a kdy už s nimi raději k lékaři?

Afty je bolestivé povrchové poškození sliznice v oblasti ústní dutiny. Jde o mléčné, bíložluté, flekaté útvary se začervenalým okrajem. Vyskytují se výhradně v ústech, a to na sliznici a zubních dásních. V menší míře bývají postiženy patro, jazyk a vnitřní strana rtů. Afty se vyskytují samostatně nebo ve skupinách a jsou vnímány jako velmi nepříjemné a bolestivé. Příčina vzniku aftů dosud není přesně známá, spekuluje se o oslabené imunitě. Jisté je, že nejsou nebezpečné a nakažlivé.

Symptomy aftů

Afty bolí a pálí, v některých chvílích velice intenzivně. Potíže dělají především při čištění zubů, žvýkání, polykání a pití. Místy postiženého bolí dokonce i mluvení. Mnoho pacientů popisuje afty jako hodně nepříjemné.

Riziko vzniku aftů

 • Ve větší míře jsou postiženi mladí lidé do třiceti let a ženy,
 • mohou je podpořit hormonální změny a ve větší míře se vyskytují před menstruací,
 • mechanické poškození, například skrz zubní protézy či rovnátka,
 • poranění při čištění zubů,
 • kousnutí do jazyka nebo ústní sliznice,
 • vyšší výskyt aftů je pozorován u jedinců se zvýšenou stresovou zátěží,
 • afty využívají celkově oslabené imunity,
 • častěji afty sužují kuřáky a osoby žvýkající tabák,
 • nedostatek vitamínů,
 • reakce na určité složky zubních past, potravin, žvýkaček apod.

Kdy s afty k lékaři

Afty, které se objeví poprvé, byste pro jistotu měli ukázat lékaři, v nejlepším případě stomatologovi. Pokud máte s afty větší problémy, například jich je více než 4 najednou, způsobují horečku, nemizí ani po dvou týdnech nebo se objevují velmi často, vyplatí se s návštěvou lékaře rovněž neotálet. Doktor vám může předepsat lokální anestetika, které znecitliví postiženou oblast a poskytnou dočasnou úlevu.

Jak si mohu pomoct sám

Většina lidí s afty nepůjde k lékaři a zkusí toto nepříjemné období přečkat. S několika tipy to půjde rozhodně lépe:

 • k lepší imunitě a stavu ústní dutiny vám pomůže kombinace doplňků stravy,
 • vyvarujte se kouření, žvýkání tabáku, ale i žvýkaček,
 • vynechejte kořeněná jídla,
 • omezte pití kávy,
 • vyvarujte se dráždivého ovoce a zeleniny (citrusy, rajčata, paprika),
 • pomůže vám speciální ústní voda, která dezinfikuje a zklidní ústní dutinu,
 • momentální bolest znecitliví třeba i cucání kostky ledu.

Malé afty

Drtivou většinu tvoří malé afty, a to přibližně z 80 %. Jsou několik milimetrů velké, zřídkakdy dosahují jednoho centimetru v průměru. Jde o lehce prohnuté, bílo-žluté vřídky, které jsou napuštěné tekutinou. Na jejich povrchu se tvoří bílá vrstva, která vypadá jako bílý, kůži podobný povrch. Okraj malých aftů je obvykle zánětlivě zarudlý. Pokud prasknou, stává se místo velmi bolestivým a citlivým. Pokud se ho navíc dotkneme jazykem nebo se k němu dostane jídlo, bolest se ještě stupňuje. Po jednom až dvou týdnech se malé afty samy a bez komplikací zahojí, nezanechávají za sebou žádné jizvy.

Velké afty

Jak už název napovídá, dosahuje tento typ aftů v průměru až 3 cm. V ústech zanechávají hlubší a bolestivější rány. Jejich povrch tvoří tlustý, bílošedivý povlak. Jakmile velké afty po několika dnech prasknou, velmi ztíží pití a příjem potravy, protože tyto se najednou stanou velmi bolestivými. Může to dosáhnout až takového stavu, že se pacienti krátkodobě mohou stravovat pouze pomocí brčka. Léčba velkých aftů trvá obvykle několik týdnů a mohou po nich zůstat jizvy.

Herpetiformní afty

Tento druh aftů se vyskytuje velmi zřídka, a to zejména na vnitřní straně rtů nebo krajích jazyka. Jde o velmi malé, bíložluté flíčky, které se obvykle vyskytují ve skupinách, jeden těsně vedle druhého. Opticky připomínají puchýřek oparu, nemají však s opary nic společného. Herpetiformní afty obvykle velmi bojí. Po několika týdnech odezní, bohužel v některých případech zanechají jizvy.

Autor: Petr Vavrenka

Specialista na podávání erudovaných, přesto srozumitelných informací o nemocech trápících lidstvo.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
7 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
HonzaEM
HonzaEM
2 let

Mně se afty udělají vždycky po nějakém mechanickém “poškození”, jako je smeknutí zubního kartáčku, kousnutí a podobně. Samy od sebe ale asi ne.

zde
zde
2 let

V mém případě jsou afty alergickou reakcí na některé potraviny. Dlouhé roky jsem s nimi marně bojoval, ale potom mi praktická lékařka poradila, abych sledoval co jsem den dva zpátky jedl a podařilo se mi vytipovat potraviny, které vyvolávaly afty. Vyřadil jsem je z jídelníčku a mám klid.

B.
B.
2 let

Nejsou nakažlivé. Vím to z vlastní zkušenosti a to jsem to fakt všemožně zkoušela a experimentovala, protože mě to zajímalo. Dokonce i s opaty jsem dělala podobné experimenty a ačkoli jsou virového původu, s jejich nakažlivostí to není určitě takové jak je to vžité obecným povědomím. Řekla bych, že lidem, co se “nakazí” od někoho oparem (a možná i afty”, se to vyrazí proto, že si uvědomí, že se zrovna mohou nakazit, stresne je to, a šup, už je to tady. Když jsem se v těch závěrech dost utvrdila, tak jsem líbala své novorozené děti s afty i opary už… Číst vice »

HonzaEM
HonzaEM
2 let
Reply to  B.

S opary to bude asi tak, že kdo má imunitu na ten vir, nebo je jeho přenašeč, tak se u něj onemocnění neprojeví. Někomu stačí, aby se napil z lahve od někoho jiného a udělá se mu vždycky opar. Mně se nikdy neudělal.

pichlavý kaktus
pichlavý kaktus
2 let

tak afty nejsou nakažlivé, jo? :-O
to je info na facku, pisálkové! :-(((

Vojta
Vojta
2 let

Osobně mám afty pravidelně, stačí se kousnout, někdy se objeví samy. Už na základce jsem zjistil, že nejsou nakažlivé. když se po mně kamarád napil nic nedostal. Ani při líbání, nikdy přítelkyně aft nechytla .

David Kudrnovský
David Kudrnovský
2 let

Proč strašíš lidi? Afty nejsou nakažlivé a na facku jsi leda ty, když vůbec nevíš o čem je řeč. Hňupe