Předávkování kofeinem zabilo 16letého chlapce. Kolik kávy můžete vypít, abyste nedopadli stejně?

kofein

USA šokoval případ zdravého teenagera, který vypil příliš mnoho kofeinu, a následně zemřel. Jak nebezpečný vlastně kofein může být?

Šestnáctiletý chlapec během jedné hodiny vypil velkou láhev citronové limonády s vysokým obsahem kofeinu, dále caffé latte a k tomu ještě energy drink. Chlapec poté zkolaboval ve třídě a následně zemřel. Pitva ukázala, že kofein u zdravého hocha způsobil poruchu srdečního rytmu.

Nabízí se proto řada otázek, které se pokusíme zodpovědět s cílem objasnit, zda pro vás může být kofein nebezpečný nebo dokonce smrtelný.

Jak často kofein zabíjí?

V médiích se čas od času objeví zpráva, že kofein způsobil něčí smrt. Vzhledem k tomu, jak široce rozšířená konzumace kofeinu celosvětově je, jde však o naprosto marginální problém. Pravdou ale zůstává, že lidí, kteří trpí nějakou nemocí, nejčastěji skrytou srdeční vadou, mohou mít po konzumaci většího množství kofeinu problémy. Na vině v drtivé většině případů přitom nejsou nápoje, nýbrž kofeinové tablety či prášky.

V létě roku 2010 takto například zemřel 23letý Brit, který si na večírku dal dvě lžíce kofeinového prášku a zapil je energy drinkem. V listopadu 2006 zemřel 19letý Američan poté, co polkl dva až tři gramy kofeinu ve formě tablet.

V České republice není znám případ, který by se dal srovnat s příběhem 16letého Američana z úvodu textu. Zaznamenány však byly případy, kdy k úmrtí vedla konzumace energy drinků v kombinaci s alkoholem nebo náročnými sporty.

Sport (a může to být i tanec na diskotéce) ve větší míře zatěžuje srdce, což může zdůraznit vedlejší efekty kofeinu. Kombinace s alkoholem je problematická především v tom, že kofein snižuje citlivost na působení alkoholu a vede tak k přehnanému pití.

Smrtelná dávka kofeinu?

Člověk skutečně může zkonzumovat takové množství kofeinu, aby na jeho následky zemřel. Zdravý dospělý by do sebe ale musel dostat 170 miligramů na kilogram své váhy, uvádí americká zdravotnická organizace FDA. V případě 60kilové ženy by to znamenalo vypití 23 litrů filtrované kávy nebo 32 litrů Red Bullu. Jak jistě uznáte, takové množství lze jen těžko zkonzumovat.

Pokud se vrátíme k tragickému případu z úvodu článku, musíme poukázat především na to, že zde hrál roli krátký čas, ve kterém dotyčný kofein vypil. Soudní lékař konstatoval, že po vypití kofeinové limonády a caffé latte způsobil následný energy drink poruchu srdečního rytmu.

Doporučené množství kofeinu

Evropský úřad pro pro bezpečnost potravin (EFSA) uvádí, že zdraví dospělí lidé mohou v průběhu dne zkonzumovat 400 miligramů kofeinu bez jakýchkoliv problémů.

Toto množství do sebe dostanete například:

v 5 šálcích espressa nebo filtrované kávy – obsah kofeinu v kávě se však hodně liší, berme to tedy jako průměrnou kávu,

v 5 plechovkách Red Bullu (250 ml) nebo 2,5 plechovkách Monsteru (500 ml),

v 9 šálcích černého čaje.

Lidé, kteří normálně kofeinové nápoje nepijí, však pocítí vedlejší účinky kofeinu už při nižší dávce.

espresso

Co se stane, když vypiji více kofeinu?

Jak už jsme si řekli výše, těžko vypijete smrtelnou dávku – tedy žádný strach. Ale už mnohem nižší koncentrace mohou způsobit nepříjemnosti. Srdce začne nepravidelně tlouct, přidá se nevolnost, nervozita, návaly chladu či horka. Usnutí je po mnoho hodin zcela vyloučené.

Reakce na kofein je vysoce individuální. U někoho přijdou negativní vedlejší účinky už po jednom šálku silné kávy, zpravidla se dostavují po konzumaci 1 gramu kofeinu.

Je možná závislost na kofeinu?

Ano, pravidelnou konzumací si tělo na kofein navykne. Když pak dotyční pijí méně kávy nebo coly, mohou je postihnout abstinenční bolesti hlavy. Dobrou zprávou je, že se při odvykání nemusí trápit příliš dlouho. Po pár dnech si tělo zvykne.

Kdo by měl příjem kofeinu omezit?

Těhotné ženy by neměly konzumovat více kofeinu než 200 mg denně. Větší množství by mohlo negativně ovlivnit vývoj plodu. Také lidé se srdečními problémy by měli s kofeinem šetřit. To platí také při problémech s játry. Obecně je s kofeinem nutné zacházet opatrně, pokud patříte mezi starší lidi, epileptiky a děti.

Má kofein také pozitivní efekty?

Ano, navzdory všemu výše uvedenému, je kofein v celé řadě případů prospěšný. Pokud ho nepijete příliš mnoho, můžete z něj mít prospěch.

Autor: Lucie Proutková

V mládí jsem často trpěla zdravotními problémy. Lékaři mi moc kloudného neporadili, ale zato předepisovalo jeden lék za druhým. Nakonec jsem se rozhodla poradit si sama zdravějším životním stylem. A ono to vyšlo - tak ráda poradím druhým.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments