Alergie na latex. Komplikuje nejen sexuální vztahy

Když se řekne alergie na latex, zřejmě každého napadnou jako první kondomy. Ale co dalšího je vyráběno z latexu a může mít negativní účinky na vaše zdraví, pokud trpíte alergií na latex? A může to nějak zkomplikovat váš pracovní život?

Alergie na latex je stále častější

V posledních letech lékaři evidují zvyšující se počet pacientů, u kterých byla diagnostikována alergie na latex. V odborné literatuře se už dokonce píše o epidemii. Jedná se o imunologicky podmíněnou reakci na určité proteiny a přídavné látky obsažené v přírodním latexu. Velmi často škodlivá reakce na latex vzniká jako choroba z povolání. Mezi nejčastější projevy této alergie patří ekzém, kopřivka, otoky, ale také dušnost nebo celkový šok.

Kdy ovlivňuje alergie na latex vaši práci

Alergie na latex bývá velmi častá u pracovníků ve zdravotnictví. To jim může velmi stěžovat jejich pracovní podmínky, takže by měli mít proto k dispozici nepráškované a nelatexové rukavice a výrobky. Vhodné jsou proto syntetické materiály, jako je polyvinylchlorid, neopren nebo styren. U těchto pracovníků se alergie na latex objeví zhruba u každého třetího zaměstnance. V běžné populaci touto alergií pak trpí až 6,5 % lidí.

Sexu se vzdávat nemusíte

Asi nejpalčivěji řeší alergii na latex mladí lidé, kteří by chtěli používat kondom jako ochranu před nechtěným a neplánovaným početím. Při alergii na latex dojde po kontaktu s ním ke vzniku vyrážky nebo nevzhledně vyhlížejícímu ekzému na přirození. Také se objevuje nepříjemné svědění v pochvě či svědivý výtok u žen. Při nesprávné diagnóze může být alergie na latex zaměněna za kvasinkovou infekci. Ale ani v těchto případech nemusíte zoufat. Pro osoby trpící alergií na latex byly vyvinuty speciální bezlatexové kondomy. A v současné době je na trhu dokonce několik druhů, které se liší použitým materiálem. Kondomy bez latexu mají tu výhodu, že jsou oproti latexovým velmi tenké. Navozují proto pocit jako byste ani žádný kondom neměli.

Autor: Romana Hašková

Externí autorka serveru AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments