Bolí vás hlava? Dříve by vám do ní udělali díru

Ačkoli se nám někdy může zdát, že léky na migrénu a obyčejnou bolest hlavy nezabírají a moderní doktoři jsou neschopní, stále jsme od počátků medicíny ušli velký kus. Operace jako vystřižené z hororu byly běžné v pravěkém i středověkém světě. Pokud vás zastihla bolest hlavy, mohlo přijít na vymítání ďábla, operaci nešetrnými prostředky a v neposlední řadě vám často udělali díru do hlavy.

Trepanace v pravěku

Jedná se o chirurgický zákrok, který se prováděl v dějinách mnohokrát. Pacientovi byl do lebky vytvořen otvor s pomocí různých nástrojů, aby ošetřující zamezil bolesti hlavy, psychickým poruchám nebo různým zraněním.

Nástroje

Vraťme se nyní do doby kamenné a pohleďme na nejstarší nástroje. Pomocníkem ošetřujícího byl pravděpodobně pazourek vyhotovený z kamene, který sloužil i k mnoha dalším úkonům. S jeho pomocí pravěký člověk dokázal vytvořit otvor v lebce a nenarušit mozek. Ačkoli mezi lidmi žije utkvělá představa, že byl pravěký člověk hloupý, musel mít pravěký chirurg zkušenosti, kapku šikovnosti a velice dobře uvažovat, aby se tento druh operace podařil.

Důkazy místo teorií

Přestože se o pravěkých operacích dlouhý čas jen spekulovalo, časem přišly i potřebné nálezy, které nyní slouží jako důkazy (například müritzský Ötzi). Týmy archeologů objevily již mnoho lebek s tímto záhadným otvorem. Následným věděckým zkoumáním byla zodpovězena řada otázek, například o jaký se jednalo nástroj. Záhadou  i nadále zůstává samotný proces operace. Provádět ji mohl nejpravděpodobněji šaman, který si mohl takové experimenty ze svého postavení dovolit. Velký otazník se před nás staví také v otázce umrtvení. Lze se jen domnívat, zdali tento zákrok probíhal v bezvědomí, při plném vědomí, nebo jestli byl pacient omámenhalucinogenními látkami.

Co následovalo

Bohužel nám do dnešních dnů nebyly zachovány měkké tkáně, včetně mozku. Nelze tak posoudit, zdali pravěký chirurg ve své operaci pokračoval a jaký byl výsledek. Jisté ovšem je, že už v této rané době se můžeme bavit o počátcích lékařského působení, ať už účinného, či nikoli.

Autor: Tereza Málková

Zdravý životní styl a objevování nových receptů je něco, co ji vždy naplňovalo, a proto se zde s vámi dělí o své poznatky.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments