Alkohol vás rychle přiblíží k mrtvici. I jedna sklenka do několika hodin napáchá v těle velké škody, které mohou skončit špatně

Fibrilace síní, je považována za jednu z nejčastějších příčin mozkových příhod na světě. Stav charakterizovaný závratěmi a palpitacemi, může být i asymptomatický, což výrazně ztěžuje diagnostiku. Nová studie identifikovala nápoj, který může zvýšit riziko epizody do pár hodin po konzumaci.

Fibrilace síní je jednou z nejčastějších klinicky pozorovaných srdečních arytmií způsobenou poruchami srdečního rytmu, které mohou vést ke ztrátě koordinace mezi horní a dolní komorou srdce i k mrtvici. Nová studie zjistila, že i 1 sklenice alkoholu může zvýšit riziko onemocnění už do několika hodin.

Pozor na alkohol

Profesor medicíny v oboru kardiologie na UCSF Gregory Marcus tvrdí, že na rozdíl od všeobecného přesvědčení, že je fibrilace síní spojena s těžkým pitím alkoholu, se po studii ukazuje, že na zvýšení rizika může stačit i jeden alkoholický nápoj. Výskyt fibrilace síní nemusí být náhodný ani nepředvídatelný. Identifikovatelné a modifikovatelné způsoby prevence epizody akutní srdeční arytmie mohou existovat.

Čím více alkoholu, tím vyšší riziko

Ve studii 100 pacientů s anamnézou fibrilace síní konzumovalo 1 alkoholický nápoj měsíčně. Účastníci studie nosili elektrokardiogram na monitorování v průběhu 4 týdnů a stiskli tlačítko vždy, když si dali standardizovaný alkoholický nápoj. Epizoda fibrilace síní byla spojena s 2x vyšší pravděpodobností po požití 1 alkoholického nápoje a 3x vyšším rizikem při 2 či více nápojích během předchozí hodiny.

Foto: Shutterstock

Lineární účinky

Profesor Marcus dodává, že účinky jsou zřejmě lineární a platí, že čím více alkoholu požijete, tím vyšší je riziko akutní příhody fibrilace síní. Tato pozorování odrážejí to, co pacienti hlásí už celá desetiletí, ale toto je zcela první objektivní a měřitelný důkaz, že modifikovatelná expozice může akutně ovlivnit šanci, že dojde k této epizodě. Abstinence by mohla pomoci zmírnit škodlivé účinky a předcházet tomuto stavu.

Mrtvice jako první projev nemoci

Kardioložka a profesorka Renate Schnabelová z Univerzitního srdečního a cévního centra v Hamburku-Eppendorfu dodává, že na rozdíl od jiných kardiovaskulárních chorob, i nízká a střední konzumace alkoholu vede ke zvýšenému riziku fibrilace síní. Mnoho lidí má bušení srdce a závratě, ale fibrilace síní může být asymptomatická a vést k problémům, jako je mrtvice, která je u mnoha lidí prvním projevem choroby.

Foto: Shutterstock, zdroje: Stroke Association, Express

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments