Banky v Česku dělají zásadní změny. Češi přicházejí o spoustu peněz, musíte jednat

Stejně jako dříve platilo, že hypotéky jsou velmi levné a lidé si na to jednoduše zvykli, načež se domnívali, že tomu tak bude napořád, což pak přineslo nemalé problémy, něco podobného teď hrozí se spořicími účty. Zde si Češi naopak v poslední době navykli na to, že jsou zde úroky příjemně vysoké.

Nebude to věčně

Náhle nebylo třeba investovat přebytečné prostředky například do nemovitostí nebo nejrůznějších rizikových dluhopisů. Stačilo dvakrát kliknout, založit si v bance spořicí účet a ten už začal zhodnocovat peníze tempem klidně 6 % ročně.

Jen, abychom si to uvedli do kontextu, to je částka značně převyšující výnos z pronajímaných bytů v Praze a dalších českých městech, kde se dostanete na nějaká tři procenta. Peníze v bance přitom nijak neriskujete a je to zcela bezpracné zhodnocování.

Je ovšem potřeba si uvědomit, že vyšší úrokové sazby banky zavedly v období, kdy zde byla inflace převyšující i 15 %. Reálně se tedy úspory stejně znehodnocovaly. To se však teď změnilo, jelikož aktuální zdražování je už velmi nízké a úroky v bankách často pořád ještě slušné.

Foto: Shutterstock

Poslední možnost vysokého úroku

Jenže i to se bohužel začíná měnit. Hrozí přitom, že lidé zaspí a přijdou o spoustu peněz. Je třeba mít na paměti, že na spořicím účtu vám mohou úrok srazit ze dne na den. Žádná jistota tady není. Už se tak přitom děje. Například ČSOB na svých spořicích účtech úrok snížila.

Je to v důsledku očekávaného snižování úrokových sazeb Českou národní bankou, podle které se potom řídí i komerční banky. Je ale možné nyní jednat a vysoký úrok si takříkajíc zafixovat. K tomu jsou určeny termínované vklady. Na nich sice již úroky rovněž trochu poklesly, ale při úložce na nějakých pět let stále nabízejí úrok kolem pěti procent.

Čtěte také: Banky začaly Čechům kontrolovat účty. Zajímá je, odkud mají peníze a co kam posílají. Lidé už si stěžují

Pakliže byste si tak chtěli vyšší výnos z vašich prostředků uložených v bance, máte dost možná poslední možnost. Pochopitelně nikdo neví, co se bude dít, ovšem předpoklad dalšího vývoje je teď vcelku jednoznačný. Počítá se s tím, že úroky budou klesat.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Honza Beldik
Honza Beldik
6 měsíců

nesnasim komunismus +

+Honza Beldik
Honza Beldik
6 měsíců

ahoj ja jsem honza a toto je spatnme