Voda z kohoutku vám může pěkně zavařit. Podívejte se, co to vlastně pijete. Je to docela síla

Voda tvoří až 2/3 našeho těla, proto je velmi důležité, abychom zůstali hydratovaní. Pití potřebného množství vody prospívá našemu srdci, pleti, lepší náladě a dodává nám energii. Výhody pitného režimu byly už mnohokrát popsány.

Kohoutková voda obsahuje hormony

Kohoutková voda v naší zemi je bezpečná a vodárenské společnosti věnují její úpravě velkou pozornost. Voda z nádrží je postupně podrobena procesu filtrace, prosévání, provzdušňování a desinfekce. Přesto se nedaří zbavit ji stopových množství antibiotik, hormonů z antikoncepce, pesticidů, analgetik nebo drog. Někdy je také cítit po chloru.

Do našich domácností potom putuje potrubím, které může její konečnou chuť také negativně ovlivnit. Ne každému proto kohoutková voda chutná.

Balená versus kohoutková

Mnoho lidí tuto situaci řeší nákupem vody balené. Někdo proto, že mu kohoutková nechutná, jiný nevěří, že se během celého procesu nedostala do styku s kontaminanty.

Balených vod je na trhu velké množství. Od čistých až po silně perlivé. Převládá názor, že balená voda bezpečná je. Nikdo ale neřeší, že nemusí být čerstvá. Ve svém obalu z umělé hmoty mohla stát bůhvíjak dlouho ve skladu. A možná přitom zažívala nejrůznější teplotní skoky, které její kvalitě pravděpodobně neprospěly.

Pokud tedy patříte mezi ty, kteří raději vodu kupují, zkuste uvažovat o pořízení filtrační konvice. Rozhodně se vám to vyplatí. Balená voda totiž není levná záležitost, nehledě na množství plastů, kterými tak zamořujeme planetu.

Foto: Shutterstock

Řešením je filtrace

Filtrační konvice z vody odstraní vodní kámen. Ten může vést ke vzniku vzduchových bublin ve vodě a ty zase přispívají k bolestem břicha. Odstraní z ní i chlor, používaný k dezinfekci. Jeho množství ve vodě je opravdu malé, pokud ale eliminujete i to, vašemu zdraví to jen prospěje.

Filtrovaná voda mnohem lépe chutná i voní, je zbavená pesticidů, hormonů, antibiotik a všech sedimentů. Posílí váš imunitní systém, protože pomáhá vyplavit z těla toxiny a další nečistoty. Nezatěžuje ledviny, které jsou klíčové při odstraňování odpadních látek z našeho těla.

Neutrácejte peníze za balené vody a začněte ji filtrovat. Získáte nezávadnou vodu výborné chuti a ještě z dlouhodobého hlediska ušetříte. Moderní filtry umí přefiltrovat až 150 l vody.   

Slyšeli jste o binchotanu?

V obchodech dnes koupíte také binchotanové tyčinky. Ty vodu obohatí o vápník, hořčík a draslík a zároveň z ní odstraní chlor, herbicidy, pesticidy i těžké kovy. Jedná se o 100 % přírodní produkt, vyrobený z dubového dřeva. Binchotan před 1. použitím jednoduše vyvaříte a pak vložíte do skleněné nádoby s vodou, kde ho necháte několik hodin působit.

Vodu můžete stále doplňovat. Zhruba po 3 měsících tyčinku omyjte kartáčkem a vodou a znovu převařte. Tak tyčinku nachystáte k dalšímu použití. Vydrží vám asi ½ roku a následně ji můžete využít jako pohlcovač pachu nebo hnojivo pro kytky.

Foto: Shutterstock, zdroje: Travelersanddreamers, CDC, Flowater

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments