Bechtěrevova nemoc vede k bolestivému zkostnatění páteře. Zatím je bohužel nevyléčitelná

Morbus Bechtěrev je chronicko-zánětlivé oněmocnění postihující kloubní systém. Postihuje především páteř, ale také boky a ramena. Kromě zad může ale zasáhnout také další části těla jako kolena, skloubení žeber a malé klouby na rukou i nohou. Nejčastějším průběhem jsou ale degenerativní změny na páteři, která v konečné fázi zcela zkostnatí a ztuhne. Kostnatění výrazně ovlivňuje hybnost těla, v důsledku čehož pozorujeme čím dál tím zkřivenější postoj. Nejvíce postižení pacienti se mohou pohybovat pouze v trvalém předklonu.

Příčiny Bechtěrevovy nemoci

Příčiny onemocnění Morbus Bechtěrev jsou bohužel dosud neznámé. Stejně jako v případě dalších degenerativních onemocnění hraje roli dědičný faktor. Zdá se také, že onemocnění způsobuje působení vlastního imunitního systému proti zdravým tělesným strukturám. Můžeme tak mluvit o autoimunitním onemocnění. V tomto případě je chybná regulace imunitního systému namířena proti kloubům v páteři či ramenech. Proč tyto klouby následně kostnatí, není dostatečně prokázáno. Jako další příčiny Bechtěrevovy choroby jsou diskutovány virové infekce a metabolické poruchy.

Projevy Bechtěrevovy nemoci

V počátečních fázích nemoci pacient cítí bolest v zátylku, kolenou, kloubech, hýždích nebo patách. Typický je také pocit úzkosti v hrudním koši nebo zánět oční duhovky s bolestivým, citlivým a zarudlým okem. Postižení hovoří také o nočních bolestech v kříži, které vystřelují až do stehen. Výjimkou není ranní ztuhlost a bolesti zad po delším klidu nebo při vstávání.

Morbus Bechtěrev probíhá u většiny nemocných pomalu a v návalech. Čas od času se objevují fáze se silnými bolestmi a výrazným pocitem nemocnosti. V pozdějším stádiu nemoci bolesti ustoupí a pacienti definitivně zaujmou pozici v předklonu. Záda jsou kulatá a tuhá a břicho zakulacené.

bolest zad

Důležité informace

  • Nemoc obvykle propuká mezi 15 a 40 rokem života. U lidí starších 45 let je výjimečná,
  • průběh nemoci trvá obvykle 15 až 25 let a stav pacienta se postupně zhoršuje – to je však možné zpomalit,
  • zkušený revmatolog poměrně spolehlivě rozpozná, zda má dotyčný Bechtěrevovu nemoc,
  • pacienti by se neměli vyhýbat sportu. I když se nemohou věnovat každému, pohybová aktivita zpomaluje průběh nemoci.

Lékařská terapie

Nejprve by měl lékař s jistotou určit, zda se jedná skutečně o Bechtěrevovu nemoc. K tomu by měla být provedena diagnostická vyšetření na rentgenu a CT, stejně jako krevní obraz. Samotná terapie se pak omezuje bohužel pouze na zpomalení průběhu nemoci a omezení symptomů. Současná lékařská věda neumožňuje vyléčení této choroby. Cílem terapie je působit proti jejímu zkostnatění a ohnutí. Proto je zapotřebí co možná nejdříve začít se zdravotní gymnastikou. Pohyb je totiž v terapii této nemoci nenahraditelný.

Medikamenty

  • Nesteroidní antirevmatika, jako například Diclofenac nebo Indometacin, působí protizánětlivě a zmírňují bolest,
  • kortikoidy jsou nasazovány krátkodobě ke zmírnění akutních zánětů kloubů a oční duhovky,
  • takzvané standardní léky (Sulfasalazin nebo Metotrexat) jsou používány dlouhodobě k potlačení zánětů kloubů a šlach mimo páteř,
  • kloubním chrupavkám pomáhá látka chondroitin sulfát dostupný v různých přípravcích.

Operace Bechtěrevovy nemoci

Bechtěrevova nemoc je zřídkakdy operována. V případě silně zkřivené páteře lze uvažovat o narovnání některých obratlů nebo jejich skupin. V případě degenerativních změn na zánětem postiženém kyčelním kloubu je možná jeho náhrada protézou.

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments