Průměrný plat už se blíží 50 tisícům, tvrdí agentura

Dlouhou dobu platilo, že Česká republika je zemí s velmi zakonzervovanými mzdami, které zejména podle zaměstnanců rostou jen velmi pomalu, někdy takřka vůbec. Odbory si pravidelně stěžovaly, že takto ten západ opravdu nedoženeme. A měly do značné míry pravdu.

Pohled na okolnosti je kalný

V posledních letech se ale přeci jen začalo blýskat na lepší časy. Zejména dlouhodobě trvající nízká nezaměstnanost způsobila hlad po prakticky jakýchkoliv zaměstnancích. Ti si mohli začít říkat o zajímavé platy a ti již zaměstnaní potom o významnější nárůst mzdy.

Zatímco ještě poměrně nedávno jsme si četli o tom, jak průměrný plat činí 30 tisíc korun, dnes už je to podstatně více. A sice skoro 50 tisíc korun, alespoň podle serveru Profesia. Podle něj je dnes průměrný plat přesně 49 166 korun. Skutečně přesné číslo pochopitelně nikdo neví a různé údaje se liší, trend je nicméně jednoznačný.

Mohlo by se zdát, že průměrný Čech si dnes může výskat, protože padesát tisíc, to už je přeci jen velmi solidní finanční ohodnocení. Jenže ve skutečnosti je nutné zohlednit také okolnosti. A ty už tak příznivé nejsou. Vždyť současná inflace dosahuje osmnácti procent a brzy zřejmě překročí hranici 20 %. To v podstatně znamená, že dnešních 50 tisíc je loňských 40. A to jsme si je ještě pořádně nestihli užít.

Foto: Shutterstock

Už spíše nutný základ

Reálně se přitom zdražuje ještě podstatně více. Energie rostou o stovky procent. A kdo má třeba hypotéku, kterou potřebuje refinancovat, má také pořádný problém. Souběh těchto okolností znamená, že mít 50 tisíc korun je v dnešní době spíše nutné minimum než jakékoliv privilegium.

A kdo takové peníze nemá, zřejmě brzy bude v úzkých, protože mu začnou chodit složenky s tučnými částkami.

Lidé, kterým jejich plat nestačí, by se neměli bát jednat. Pochopitelně, je tu i státní podpora, ovšem stále je taková situace, že si mohou pomoci sami. Nejjednodušší je změna práce, kdy už tímto krokem obvykle dokážete získat slušné peníze navíc. Nový zaměstnavatel vás totiž lépe ohodnotí podle stávající situace na trhu a nebude vycházet z vašeho dosavadního postupu firmou. Další možností je přilepšit si nějakou brigádou, případně dodatečným úvazkem.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
118 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Svoboda
Svoboda
1 rok

Co to je za blbost,já mám 40 hrubého a 30 čistého,proboha už se probuďte a nepočítejte do průměru mistry a vedouci pracovniky,do práce si nemůžete odečíst ani náklady na cestu,ale podnikatel jede na výlet a uvede to jako pracovni cestu.,to je pěknej bordel,pritom by to bylo jednoduché-misto bydliště a práce a km jsou jasné,to je ta fialová republika.

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Svoboda

Proč nejste podnikatel i vy, když je to tak snadné a úžasné? Protože byste velmi rychle skončil ve vězení za krácení daní?

Živnostenský list stojí 1000 korun a pak si můžete užívat svobodu a výhody. Proč to nechcete?

Roman
Roman
1 rok

Kdo těch padesát tisíc má, z bídou za 2 měsíce na ně většina lidí dosáhne. Lidí na Václavském náměstí 3.9.2022 jsou v kategorii 18.000,- Kč – 25000,- Kč za měsíc, tyto zmíněné platy se pohybují i ve státních firmách. Zaměstnanci kteří pracovali u firem několik desítek let odcházejí do soukromých firem. Tak jsem zvědav jak stát zabezpečí určitě služby? Vládo ČR.

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Roman

Pracovat desítky let ve firmě, kterou vede moravský nebo slovenský manager, je největší hloupost jakou můžeš udělat.

Odejít do lepšího, jiná šance není. Moravak ve vedoucí pozici je zpravidla otrokář!

Martin
Martin
1 rok

Kde jste na to přišli? Vydělám 70.000 měsíčně hrubeho,po odečtení všeho co se platit musí mi zbyde 36.900 čistého, poté nájem atd a city zůstatek je 15.300. tak mi vysvětlete kde je těch 50.000?

Ashenek
Ashenek
1 rok

Průměrný Čech? Aha… Tak to je tak 60-75% Čechů podprůměrných 😂 Což je nesmyslem. Jsme vůbec rádi za těch 30 tis. Těch 50tis je určitě myšleno v superhrubé. Ta ale lidi neživí. Lidi živí čistá mzda.

Lucie
Lucie
1 rok

Průměrný Čech?Nemám okolo sebe jedinou osobu,která by vydělávala tolik peněz,nechapu,kde to berete!

Last edited 1 rok by Lucie
Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Lucie

Možná vám to jen neřeknou, to víte všude samá závist…

Lucie
Lucie
1 rok
Reply to  Xavier

U tech lidi co znám jsem si jista,spis by záviděli me a to 50. tis.nemám.