Energie mohou být tak drahé, že si lidé budou muset najít druhou práci

Pro běžného člověka je velmi těžké prohlédnout, jakým způsobem se vytvářejí ceny elektřiny a plynu a také to, jak se to jeho samotného bude týkat. Ačkoliv ze všech stran slýcháme, jak moc se energie zdražují, mnozí stále platí staré zálohy a tvrdí, že oni žádný problém nemají. V tomto ohledu je to ale spíše past, respektive odložený problém.

Konzervativní odhad

Dříve či později se totiž vyšší ceny elektřiny a plynu dotknou úplně všech českých domácností. Odhady, jak moc budou platit, se přitom liší. Slýcháme o statisícových částkách, které bude nutné hradit ročně za elektřinu a plyn. Řada lidí tomu odmítá věřit. Proto je přínosné, že velká americká banka teď na základě exaktních údajů spočítala, kolik bude průměrná česká domácnost za energie platit v příštím roce.

Jak upozorňuje ekonom Lukáš Kovanda, banka Goldman Sachs provedla odhad pro celou Evropskou unii. Už z dřívějších údajů ale vyplývá, že Češi jsou s náklady na energie vysoko nad průměrem. Některým žebříčkům dokonce vévodíme. Průměrná částka ve výši 12 300 korun je tak spíše optimistickým odhadem.

Nutno dodat, že v těchto cenách nebyly ještě započtena navýšení cen energií z posledních dnů, kdy elektřina i plyn znovu prudce stoupají. V tomto případě se však stále počítá s tím, že půjde o krátkodobé výkyvy a ceny se ustálí, byť už na vyšších hodnotách, na kterých staví výše uvedené propočty.

Foto: Shutterstock

Práce je stále dost

Průměrná domácnost by tedy měla za energie vydat přibližně 150 tisíc korun ročně. Někteří analytici však upozorňují, že může jít i o dvojnásobek, situace je stále velmi nestabilní.

I kdyby to ale nakonec dopadlo takto optimisticky, bude to pro mnohé velká rána. Taková suma už pro řadu domácností tvoří významnou část rozpočtu. Některým tak možná nezbude než si najít nějaký další pracovní úvazek, který by jim náklady navíc pomohl pokrýt.

Dobrou zprávou je to, že v České republice je stále práce hodně a poptávka po pracovní síle je obrovská. Přestože jsme si zvykli na určitý blahobyt s jedním pracovním úvazkem na 40 hodin týdně, je třeba vědět, že v řadě jiných zemích to není tak úplně standard, a to ani ve vyspělých zemích světa. Třeba v USA se vysoké životní náklady řeší druhou prací zcela běžně.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
45 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Fidler
Fidler
1 rok

Žádná nová práce! Nové volby, vyhodit a zavřít zaprodané politiky!

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Fidler

A to vyřeší problém s tím, že nic neumíte?

Pavel
Pavel
1 rok

Výborně, 2 práce už mám a sotva vyjdeme, jdu si hledat 3.práci

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Pavel

Není lepší jedna a lépe placená?

Pro koho pracujete, že musíte ke dvěma pracím hledat ještě třetí?

Pavel
Pavel
1 rok

Tak takovéto nelidské zdražování je smutným výsledkem dosavadního vládnutí vlády Fialy. Je nabíledni reálný předpoklad, že vláda Fialy bude nadále jen paběrkovat v rozmezí udaném bruselskými eurohujery a český občan bude dál cupován nenasytnými prodejci a dalšími gaunery.

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Pavel

Vy nejste prodejce, nebo výrobce elektřiny proč? Abyste si mohl věčně stěžovat?

Karel
Karel
1 rok

Proč nás pořád strašíte, dříve to byly konce světa (r. 2000, 2012 aj ) nyní plyn a energie. Platím zálohy v malém domku 1800 Kč/měs., matka (stará dřevěnice) má v jednom pokoji podlahové el. topení , ve druhém si pomáhá přímotopem, jinak kamna na tuhá paliva, záloha 3800 Kč/měs. ,syn bydlí ve 2+1, záloha 1500 Kč/měs. Vše aktuálně doporučené zálohy od ČEZ po zvýšení cen. Kdo má zálohy 30000 Kč/měs. ?? Opět jen dezinformace lidí – čím hůř tím pro někoho lépe – že ANO.

Novák
Novák
1 rok

No samozřejmě, prvně nám vykradli nejen ekonomiku, potom nás neskutečně zadlužili a dnes si z nás udělají otroky. Ještě nás musí připravit o vlastní rozhodování, navézt sem utečence a už bude hotovo.

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Novák

Kdo to dělá a proč jste se tomu nebránil investováním do akcií českých firem? Proč v nich nemáte podíl, když jste takový vlastenec?

Jediný utečenec kterého znám, je nějaký japonský popelář. Vlastně to je tím pádem ekonomický migrant.

Josefina
Josefina
1 rok
Reply to  Xavier

Vy jste privatizoval v 90kach a rozkradal naši republiku?Že víte,co s miliardami,co jste nahrabal??Vy jste kupoval akcie jako ti vekslaci v čele s Horáčkem?.Kdopak byl u moci ,když se rozkradala za hubičku naše vlast!!?Napřed nás rozkradli ve jménu demokracie naši demokrati,potom ze západu a teď nás mají na kolenou přes energie….díky, neviditelná ruko trhu, teď už máme,co jsme chtěli….ironie…

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Josefina

Zklidněte hormon, nejsem jako vy.

Akcie ČEZu stála ještě nedávno jako deset piv, nebo pár krabiček cigaret. Kolik akcií projde trávicím traktem a plícemi typického vlastence za den? Akcie O2 jsou ještě levnější.

Vy nemáte akcie z kuponové privatizace? Proč je nemáte? To bylo za litr!!! Investice tisíciletí!

Václav Jedlička
Václav Jedlička
1 rok
Reply to  Xavier

Pane, všude mě to vraceli že jsem v převisu a tím pádem mám ……

Terka
Terka
1 rok

Joo ale neříká ji jaká je kriminalita třeba v USA ..a že děti sev podstatě vychovávají sami..a navíc onimaji plat týdne mi měsíčně.tim pádem naše platy šou úplně jinde..to co oni mají za 3dny,mi máme za měsíc..a druha práce by u většiny nic neřešilo…znám spoustu lidí co měsíčně mají plat 16.tisic..a sotva z toho vyzili..takže druhý úvazek by taky moc nepomohl..

Pavel
Pavel
1 rok
Reply to  Terka

Tak to je pěkná hovadina, brát v jůes za 3 dny to, co my za měsíc 🤣

Dušan
Dušan
1 rok

Koukám ten Xavier je asi placený troll, aby všem vysvětloval jak jsou hloupí. Jinak ČEZ dává vše na burzu, proto je také tak drahá. Říká jít dělat jinam za lepší prachy, to není jednoduché něco sehnat. Teď nikdo jen tak víc nedá, jsou rádi že za současných podmínek často fungují. Hodně firem se zavírá. Za už podnikat není skoro možné, odpadávají zaběhlé firmy a kdo ma na to založit novou a doufat že nekrachne. Pán by měl radši mlčet, než urážet lidí a vysvětlovat j jak jsou blbí a že si za to můžou sami…

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Dušan

V Praze nelze sehnat řemeslníky. Pokud nemáte obě ruce levé, je to příležitost! Vy určitě máte nějakou výmluvu, proč to nejde.

Xavierovi vadí lenost (zejména moravaku) a jejich neustálé stížnosti na vládu a vadí mu dezinformace které šíří voliči některých stran. Proto neustále reje do lenochů, aby se vzpamatovali, vytáhli hlavy ze svých zadků a začali konečně dělat něco smysluplné a něco díky čemu nebudou muset brát minimální mzdu a volit neschopné populisty, popeláře a politická sro! Nejste otroci, takže přestaňte deformovat pracovní trh a pracujte za peníze, jako všichni normální lidé!

Jakub
Jakub
1 rok
Reply to  Xavier

Krom toho jsem dělal 9 let maséra takže nejsem úplně blbej ale někdo ty fusariny dělat musí! Zajímalo by mě jestli by jste taky vydržel dělat dělníka 6 někdy 7 dní v týdnu. Dělám občas dvanactkycely týden což bych ani nemel a řeknu vám že nic moc zaplacené.. vy nepotřebujete vyvést popelnice? Nebo někde si nakoupit? Opravit silnice aby vaše autíčko si nezničilo kolečka..natankovat na benzínce..? věřte nebo ne ale všude vám i za ty vaše řemeslné práce moc nezaplatí.. hodně zaměstnavatelů jsou Chrti a někteří ani nezaplatí včas nikdy nevíte na koho narazite. Jsme slusny lidí kteří poctivě pracují..Prostě… Číst vice »

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Jakub

Proč bych měl něco vydržet? Já nejsem masochista. Člověk má na sobě pracovat a postupovat vpřed a né zkoušet co ještě vydrží!

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Jakub

Jak to dělají ve Švýcarsku? Kdo jim vyváží popelnice a kdo jim opravuje silnice?

Tohle si platím z daní a nemám problém se zvýšením ceny služeb. Já dostanu přidáno, zaplatím vetší daně a i můj popelář dostane přidáno.

Jednoho popeláře znám a nebere zrovna málo 😀

Miroslav
Miroslav
1 rok

Lidi si mají hledat druhou práci 🙂 za chvíli si spíš začnou hledat vidle 🙂

Josefina
Josefina
1 rok
Reply to  Miroslav

.. ti u moci dělají vše pro to,aby to netrvalo dlouho..a že bude horko i bez elektřiny,to si pište!Hezký den..

Dvořáková
Dvořáková
1 rok

Příspěvky které jsem zde četla, mě pořádně nadzvedli.
Zde píšou hlavně lidé, kteří neví co je pracovat rukama.
Každý druhý zaměstnavatel dře lidi na maximum a plat kousek nad minimální mzdu.
Ne každý je mladý nebo manager či podnikatel aby si vydělal 60-70 000,- Ķč/měsíc.
Že vám není hanba, ponižovat manuálně pracující.
Aby na vás taky v brzké době nedošlo,pod vedením této vlády nebude ani práce ani peníze.
Pak se budou lidé smát vám,byť jste studování, ale pro praktický život nepoužitelní

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Dvořáková

Vy žijete v bludu že existuje někdo kdo má práci dávat a někdo kdo má být zaměstnanec? Proč?

Většina lidí když není spokojená s výdělkem, zkusí jiné zaměstnání, nebo se osamostatní. Kde v tomto konstatování a doporučení vidíte ponižování? Máme více než 300tis volných míst, v Čechách je problém najít elektrikáře, zedníky, instalatéry, topenáře, lidi na fotovoltaiku… a to berou pomalu tolik jako právníci. Proč to nejdete dělat za ty peníze?

Že máte na severní morave vykořisťovatele? Vždyť jsou to moravaci jako vy, jste stejní. Vytváříte si to tam sami!

Terka
Terka
1 rok
Reply to  Dvořáková

Přesně 👍