Bílou část citrusové kůry nevyhazujte. Připravili byste se o to nejlepší

Nastala zima a v obchodech se objevuje velké množství nejrůznějších citrusů. Po jejich oloupání zbude velké množství kůry a vnitřní bílé části, kterou většinou vyhazujeme. Využití nastrouhané kůry do cukroví je známé, ale lze využít i bílou část. Citrusy by měly být pokaždé v bio kvalitě. Podívejte se s námi na několik tipů.

Zdroj vitaminů

Zima je obdobím chřipek a nachlazení a tělo potřebuje více vitaminů než jindy. Bílá vnitřní část mandarinek, pomerančů, citronů a grapefruitů je jich plná. I když chutná lehce nahořkle, vaše tělo ji ocení. Obsahuje totiž především vitaminy A, B, C a E. Ty napomáhají posilnění obranyschopnosti. Mezi další prospěšné látky patří draslík a cholin.

Citrusy navíc obsahují D-limonen, který pomáhá jako prevence proti rakovině. Máte-li tedy v rodině rakovinu, můžete své tělo snadno podpořit konzumací citrusů.

Citrusy jsou dále bohaté na pektiny, které podporují správnou funkcí střev a napomáhají snadnějšímu trávení. Pomáhají také ustálit správnou hladinu cukru v krvi a snížit špatný cholesterol.

Voda s citronem

Vymačkaný citron do vody známe všichni. Zkuste však z citronu odstranit pouze slupku a celý plod i s bílou částí rozmixovat do vody pomocí tyčového mixeru. Zvýšený přísun vitaminů oceníte především v období chřipek. Kyselina askorbová pomůže vaše tělo ochránit před nejrůznějšími infekcemi a podpoří imunitní systém.

Společník při dietě a detoxikaci

Pektiny v žaludku snadno bobtnají. Napomáhají tak při dietách, kdy vytváří pocit sytosti. Navíc podporují správnou tvorbu střevní bakteriální mikroflóry. Pomeranč obsahuje až 86% vody a velké množství draslíku, obsaženého z velké části právě v bílé části, který napomáhá rozkládat zásoby tuku. Ty jsou pro tělo navíc významným zdrojem energie.

Citrusy navíc patří mezi nízkokalorické ovoce. Například pomeranč obsahuje pouze 60 kcal.

Jsou také výborným antioxidantem, který při dietě napomáhá obnově povislé kůže a dodává jí mladistvou svěžest. Jsou skvělým pomocníkem po porodu, kdy napomáhají zpevnění povislé kůže.

Navíc mají schopnost vázat na sebe toxické látky a napomáhat tak při detoxikací organismu, například pokud pijete detoxikační čaje nebo máte jinou kůru. Napomáhají také odstranění škodlivých volných radikálů v těle.

Citron před sportem

Bílá část citronu napomáhá při sportu. Při jejím snězení bezprostředně před sportem se bílé krvinky naplní molekulami vitaminu C, což zvýší odolnost a výkon sportovce.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments