Biologická léčba není bez rizika. Může probudit spící tuberkulózu

Počet nemocných tuberkulózou u nás sice klesá, ale lékaři upozorňují na rizikové skupiny, mezi které patří pacienti léčící se biologickou metodou, nebo pacienti podstupující transplantaci. V České Republice je nemocí postiženo pouze 380, přičemž minulý rok na ni zemřelo 18 lidí. To je o sedm méně než v roce 2017. Zároveň je však upozorňováno na nově vznikajivší rizikové skupiny.

Biologická léčba a transplantace

Specialisté v oboru upozorňují na rizikové skupiny – jedince, kteří postupují biologickou léčbu či transplantaci. Taková léčba, která pomáhá na sklerózu, rakovinu, lupénku nebo Crohnovou chorobu, může probudit spící tuberkulózní infekci, jíž v sobě nosí mnoho znás, aniž bychom o ní vůbec věděli.

Máte podstoupit biologickou léčbu? Chce to předběžné testy

Co dělat, když vás neodkladně čeká biologická léčba, kterou potřebujete? Nechte si udělat tuberkulinový kožní test. Pokud  by se objevila nějaká reakce, byl by potřeba složitější krevní test. Pacienti, kteří podstupují transplantaci orgánů, především plic, mají až o 70 % větší riziko tuberkulózy.

O život se bát nemusíte

Lékaři uklidňují tím, že i když se na tuberkulózu ještě stále umírá, pokud budete dodržovat léčbu a nemoc se začne včas léčit, jde o dobře vyléčitelnou chorobu. Pokud si necháte udělat tuberkulinový kožní test, není se tedy čeho bát.

Autor: Radek Chlup

Externí autor magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments