Biotechnická revoluce. Budeme nesmrtelní a věčně zdraví?

Podle Světového ekonomického fóra nás čeká obrovská transformce týkající se délky našeho života a zdraví. Například zemřeme jen pokud to budeme sami chtít. Čtvrtá průmyslová revoluce změní zdravotnictví a zdravotní péči. Už nikdo nemůže být na pochybách, že tohle století bude stoletím biotechnologií. Díky nim se nedosažitelné věci stanou dosažitelnými.

Děsí vás to? Správně

Přicházející změny mohou být pro někoho děsivé, pro někoho vzrušující a nadějné. Je důležité si položit jednu otázku. Je opravdu správné hrát si na bohy a obcházet přírodu? A položme si druhou – jaký vliv náš nepřirozený zásah bude mít na přírodní řád? Skutečně přírodu přerosteme, nebo ona nám přizpůsobí a co potom?  

Smrt jen dobrovolně, proč ne?

Nesmrtelnost – tolik vytouženým snem některých lidí. Snad každý člověk touží po prodloužení života. Tomu se uzpůsobila moderní doba, která nabízí prostředky k dosažení tohoto cíle. Kvalitní strava, kvalitní životní styl, lepší zdravotní péče. Smrt nás však stejně dožene, máme to totiž napsáno v genech. Lidské buňky po padesáti reprodukčních cyklech začnou vymírat. Tomuto dějství se říká Hayflickův efekt. Bylo však zjištěno, že pomocí určitých úprav DNA by se tento proces dal zastavit. Smrt se tak jednoho dne může stát zcela dobrovolnou záležitostí. Jenomže nezastavitelná a nedobrovolná smrt je pozitivní. Nutí nás vážit si života a druhých. S takovou budeme natolik svými vlastními bohy, až si přestaneme vážit sebe sama a života jako takového.

Záplava bohatství

S nesmrtelností se bude obchodovat, stejně tak jako s vylepšováním člověka. Podnikatelé budou nabízet úpravu DNA za určitou cenu a budou k nim chodit miliony lidí. Představte si, jaké jmění z toho asi budou mít? Ze zdravotnictví se stane skutečný byznys. Medicína však nebude založena pouze na prodeji nesmrtelnosti. Lidé se budou moci nechat vylepšovat různými schopnostmi, jako když vylepšujete svůj počítač různými softwary.

Chytřejší léky

Firmy škatulkované jako “rizikový kapitál” jsou společnosti, jejichž hodnotu lze ztrojnásobit. Stačí do popisu jejich práce přidat genetickou terapii, imunoterapii nebo umělou inteligenci. Některé společnosti se dostali do popředí i díky menším, přesto významným pokrokům, mezi které patří efektivnější dávkování léků.

Výsluní nového věku

Medicína společně s dalšími vědeckými obory bude mít vliv na odvětví, u něhož bychom to vůbec nečekali. Představte si využití mikroorganismů v chemickém průmyslu pro extrakci kovů pestré škály kovových rud. Pokud by se to skutečně podařilo, dal by se očekávat dramatický pokles negativních vlivů hospodářství na životní prostředí.

Čeká nás peklo či ráj?

Lidstvo čeká transformace nemající obdoby. Bez negativních stránek to ale určitě neproběhne. Vždycky budou lidé, kteří budou tratit a na druhé straně vítězové. Otázkou je, chcete mít tak dlouhý život? Jaký vliv to bude mít na psychickou stránku člověka a vymizí z nás veškerá lidskost? Nevím jak vy, ale já v takovém světě žít nechci.

Autor: Radek Chlup

Externí autor magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
8 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jarda
Jarda
1 rok

Žádné obavy. Věda si s námi poradí. Už nás učí umírání, a ještě to dopiluje. Ti, co se o naše zdraví pečlivě starají, dobře znají naše slabiny. Bez podpory mozku si nikdo neporadí a nepomůže.

Leonor Chutný
Leonor Chutný
1 rok

Nesmrtelnost? Za prvé, po té může toužit jedině idiot. A za druhé, vždyť ty tragédi v bílých pláštích neumějí vyléčit ani zastydlou rýmu. Žádné dramatické průlomy v medicíně nejsou ani náhodou na obzoru. Daleko spíš se objeví viry a bakterie, které planetu téhle lidské nákazy jednou provždy zbaví.

Roman
Roman
1 rok

Polské potraviny nás přesvědčují denně o opaku.Spíš dřív zemřeme.Tento článek je tak vhodný pro USA nebo jiné vyspělé země.Tady v rozvojovém státě kde se prodává maso s uhynulých krav,posypová sůl jde do jídla,kuřecí maso a vejce mají salmonelu,jogurty jsou čistě chemická směs,jablka z Polska jsou plné pesticidů a tady v ČR byl zjištěn v poduemních vodách už běžně se vyskytující roundup…Kvalitní potraviny,které splňují přísné normy jsou na západ a tady konzujeme odpad,které Polsko vyprodukuje za účelem prodeje pro české ovce!

jan
jan
1 rok

to beru sefe………………..

HonzaEM
HonzaEM
1 rok

Nějak se neobávám toho, že by se toto stalo skutečností.

viola
viola
1 rok

HMMM ZAJIMAVE;ovsem na jednu stranu je to hezke si prodlouzit zivot,ale pokud se ze zivotem bude obchodovat.coz se i nyni uz dela,tak opet na tom budou dobre ti bohati a mocni vetsinou hlupaci,bezcitni-ale i tak si myslim,ze to by dlouho nevydrzelo a stejne by to zavedlo lidi do zahuby cim vyspelejsi budeme ,tim hure pro nas a navic by si s nami i priroda poradila tu neoklameme hihi

Traud
Traud
1 rok

a co z toho? pak se ze slunka stane červenej trpaslík a bude stejně konec lidstva. umírat na stáří v obětí blízkých je furt lepší než umírat na vesmírnou apokalypsu v chaosu.

geroj
geroj
1 rok

Ono se moc nestane.Plno lidí se stejně nějak zabije,sebevrahů přibude,takže se jistě nějaká regulace najde.